45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwyrodnienie

Zwyrodnienie polega na pojawieniu się w komórkach lub w substancji międzykomórkowej składników, które w normalnych warunkach nie występują lub występują w znikomych ilościach. Różne czynniki negatywnie wpływają na protoplazmę przyczyniając się tym samym do powstania zaburzeń biochemicznych i fizykochemicznych. Konsekwencją takich zaburzeń mogą być zarówno nieodwracalne, jak i odwracalne zmiany.

Zwyrodnienia białkowe można podzielić na:

Zwyrodnienie miąższowe – przeważnie zajmujące wątrobę, nerki, serce i w jego trakcie powstają w tych narządach grube ziarna białka, powstające wskutek zbijania się plazmy w grudki. Takie zmienione chorobowo komórki chłoną wodę i poprzez ich pęcznienie powodują ucisk na naczynia krwionośne oraz chłonne. Narząd ulega powiększeniu, staje się ciastowaty i blady. Zwyrodnienie miąższowe powstaje poprzez działanie jadów bakteryjnych i występuje w chorobach zakaźnych i gorączce. Jest to proces odwracalny.


Zwyrodnienie rogowe – polega na nadmiernym tworzeniu się w komórkach naskórka, a w niektórych przypadkach także nabłonka błon śluzowych, białkowej substancji rogowej – kreatyny. Kreatyna jest przyczyną obumierania tkanek. Wskutek rogowacenia tworzą się twory rogowe takie jak: modzele, nagniotki, rogi skórne.


Zwyrodnienie koloidowe – w jego trakcie dochodzi do nadmiernego gromadzenia się koloidu w świetle pęcherzyków i przewodów gruczołowych tarczycy. Specyficzne dla tego zwyrodnienia są wole powstające na skutek niedoboru jodu w pożywieniu.


Zwyrodnienie skrobiowate – jest objawem skrobiawicy. Cechuje go obecność w ustroju nieodpowiednich białek nieokreślonego bliżej rodzaju. Skrobiawica jest konsekwencją różnych przewlekłych chorób takich jak np. białaczka, kiła, nowotwór, gruźlica, przewlekłe ropienie. Zwyrodnienie to zazwyczaj obejmuje śledzionę, nerki, nadnercze oraz wątrobę. Narządy te są powiększone i twarde. Jest to choroba nieodwracalna, prowadząca w konsekwencji do śmierci.


Zwyrodnienie tłuszczowe – określane także jako stłuszczenie, polega na gromadzeniu się kropelek tłuszczu w protoplazmie wątroby, nerek, śledziony i mięśnia sercowego. Poza tym zwyrodnienie tłuszczowe czasami występować może w błonie wewnętrznej tętnic przy chorobie miażdżycowej. Odpowiedzialne za stłuszczenie są: głód białkowy, cukrzyca, niedokrwienie, awitominoza, zatrucia oraz choroby zakaźne.


choroby mięśni Zwyrodnienie na czym polega Zwyrodnienie jakie objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach