45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwyrodnienie siatkówki

Zwyrodnienie siatkówki oka powstaje wskutek zmian zapalnych siatkówki. Taka choroba może być wrodzona lub dziedziczna. W niektórych przypadkach pojawia się w młodym wieku, a innym razem rozwija się powoli i rozpoznawana jest dopiero u dorosłych. Wskutek zwyrodnienia plamki dochodzi do pogorszenia się wzroku czego objawem są mroczki w polu widzenia.

Zwyrodnienie obwodowe siatkówki, najczęściej barwnikowe, powoduje zawężanie się pola widzenia i pogarsza adaptację oka do ciemności. Retinopatia barwnikowa, retinitis pigmentosa ma swój początek w młodym wieku i jest związana z odkładaniem się barwnika w siatkówce. W jej trakcie pojawiają się zaburzenia krążenia w obrębie siatkówki wraz z pogarszaniem się wzroku, związanym z zanikaniem siatkówki i utratą komórek siatkówki. Choroba jest dziedziczna i cechuje ją postępujący charakter.

Najczęściej jej pierwszym objawem jest pogorszenie widzenia w ciemności oraz okresowa nyktalopatia, czyli ślepota nocna. Zwyrodnienie siatkówki AMD to choroba plamki żółtej oka związana z wiekiem. Plamka żółta oka stanowi centralną część siatkówki i jest odpowiedzialna za ostre widzenie. AMD stanowi najczęstszą przyczynę niecałkowitej, ale nieodwracalnej utraty wzroku u osób po 50 roku życia. Charakterystyczne w tym przypadku są zniekształcenia zlokalizowane w środkowej części pola widzenia oraz późniejsze ubytki, zniekształcenia widzenia linii prostych, falowanie linii prostych, gromadzenie się płynu pod siatkówką, obrzęk, trudności w czytaniu i w rozróżnianiu kolorów, rozmycie krawędzi widzianych przedmiotów. Rozróżnia się dwie postaci AMD: suche, pojawiające się u 80% chorych oraz mokre, czyli wysiękowe, stanowiące spore zagrożenie, odpowiadające za 90% przypadków utraty widzenia. Na tego typu schorzenie cierpią najczęściej osoby po 75- tym roku życia, kobiety, osoby z nadciśnieniem tętniczym, ludzie narażeni na długi kontakt z intensywnym blaskiem, palący tytoń, ludzie z niedoborem witaminy E, C, beta-karoten, selenu, luteiny i zeaksantyny, ludzie o jasnym kolorze tęczówki, osoby otyłe.

Leczenie AMD: stosuje się dogałkowo leki hamujące rozwój tej choroby, aplikuje się do ciała szklistego leki antyaniogenne, kontroluje leczenie poprzez optyczną tomografię oka oraz angiografię fluoresceinową.


choroby oczu Zwyrodnienie siatkówki objawy leczenie zwyrodnienia siatkówki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach