45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zwichnięcie kostki

Zwichnięcie stawu skokowego (kostki) polega na przemieszczeniu powierzchni stawowych kości wobec siebie. W sytuacji, gdy jedna część stawu tylko częściowo wydostała się poza obręb swego miejsca, mowa jest, to mamy do czynienia ze zwichnięciem częściowym. W niektórych przypadkach powierzchnie stawowe same powracają na swoje miejsce. W sytuacji, gdy to nie nastąpi, należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny zwichnięć kostki
Za zwichnięcie odpowiedzialne może być wygięcie stawu skokowego w nienaturalny dla niego sposób, co ma miejsce przeważnie, gdy niewłaściwie postawimy stopę. Najczęściej do takich urazów dochodzi w trakcie przemieszczania się po nierównej powierzchni.

Rodzaje zwichnięć
Zwichnięcia urazowe stanowią najczęstszy rodzaj zwichnięć. Dochodzi do nich wskutek niewłaściwego ustawienia kończyny i przeważnie towarzyszy im przerwanie torebki stawowej.
Zwichnięcia wrodzone, które nie są spowodowane przez żadne urazy. Przykładem tego typu zwichnięcia jest wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego.
Zwichnięcia patologiczne powstają w następstwie zniszczenia aparatu stawowego przez jakąś sprawę chorobową.

Sposób zwichnięcia stawu skokowego
Przy wstępnym rozpoznaniu zwichnięcia kostki należy ją dokładnie zaobserwować, gdyż mogą pojawić się różnorodne zniekształcenia stopy:

  • Ku przodowi
  • Ku tyłowi
  • Do boku

Leczenie zwichnięcia kostki
W przypadku zwichnięcia konieczne jest możliwie jak najszybsze unieruchomienie kończyny oraz skonsultowanie się z lekarzem. Istotne jest szybkie rozpoznanie i nastawienie zwichnięcia, które najlepiej przeprowadzić w stanie ogólnego uśpienia, po czym stosuje się unieruchomienie na określony czas. Następnym krokiem jest leczenie usprawniające funkcjonowanie kończyny.

W sytuacji, gdy zwichnięcie pozostaje nienastawione przez dłuższy czas, powstają zmiany, których konsekwencją może być utrudnienie lub uniemożliwienie późniejszego nastawienia. Konieczny jest wtedy zabieg operacyjny, którego wynik - jeśli chodzi o czynnościową sprawność stawu - jest zawsze wątpliwy.

Profilaktyka
Trudno jest zapobiegać tego rodzaju urazom. Mogą przed nimi chronić nas buty, które zasłaniałyby kostkę (dzięki czemu ją wzmocnią i usztywnią). Dodatkowo można spróbować zabezpieczyć się przed odnowieniem urazu, owijając kostkę bandażem lub opaską uciskową.


Choroby układu kostnego Przyczyny zwichnięć kostki Leczenie zwichnięcia kostki Sposób zwichnięcia stawu skokowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach