45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Żółtaczka mechaniczna

Żółtaczka, mimo że jest bardzo często uważana za chorobę, to tak naprawdę stanowi jedynie objaw chorobowy, czyli reakcje naszego organizmu na inne schorzenia. Nie zawsze jej przyczyną musi być także uszkodzenie lub dysfunkcja wątroby. W przypadku żółtaczki mechanicznej narząd ten funkcjonuje zupełnie prawidłowo.

By odpowiednio zdiagnozować żółtaczkę, konieczne jest określenie poziomu bilirubiny.
Związek ten powstaje wskutek rozpadu hemu, a za sprawą jego nadmiaru powstają specyficzne dla żółtaczki objawy. Przyczyny wzrostu poziomu bilirubiny są indywidualne dla każdego pacjenta.

Najczęstsze z nich to zaburzenia metabolizmu oraz kłopoty z wydalaniem bilirubiny z organizmu. Czasami dochodzi do sytuacji, że prawidłowe czerwone krwinki zbyt szybko się rozpadają.
W efekcie żółtaczki mechanicznej nie obserwujemy ani nieprawidłowości w pracy wątroby, ani zaburzeń związanych z rozpadem czerwonych krwinek.

Występują one w przypadku gdy dochodzi do zwężenia lub zamknięcia dróg żółciowych od wewnątrz. Dzieje się tak przy:

  • kamicy
  • obrzęku zapalnym
  • pasożytach
  • raku brodawki dwunastnicy
  • zwłóknieniu zwieracza Oddiego
  • lub zewnętrznie, pod wpływem działania:
  • guza głowy trzustki
  • raka wątroby
  • oraz powiększonych węzłów chłonnych.

W rezultacie żółć nie może prawidłowo spływać do dwunastnicy. Ten rodzaj żółtaczki przyczyniać się może do żółciowej marskości wątroby. Bywają przypadki, gdy ustępuje ona samoistnie, kiedy kamień cofnie się do dróg żółciowych, odblokowując tym samym ujście żółci. Chory może zaobserwować odbarwione stolce lub świąd skóry (z przeczosami).

Leczenie tego schorzenia w wielu przypadkach wymaga przeprowadzenia zabiegów endoskopowych, dzięki którym możliwe jest udrożnienie dróg żółciowych. U pacjentów stwierdza się brak lub bardzo niskie stężenie urobilinogenu w moczu oraz podwyższone stężenie bilirubiny bezpośrednio we krwi. Barwa moczu staje się ciemniejsza. Jeżeli żółtaczka mechaniczna jest wynikiem powikłania kamicy żółciowej, to wtedy pojawić się mogą napady kolki, o trzewnym charakterze. Ich przyczyną jest rozciąganie się ścian pęcherzyka żółciowego, pod wpływem gromadzącej się w nadmiarze żółci. Taki ból bardzo często promieniuje aż do prawej łopatki.

Żółtaczka może wskazywać na bardzo poważne problemy zdrowotne, dlatego też bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Najczęstszymi przeprowadzanymi badaniami są USG jamy brzusznej, morfologia krwi, badania wirusologiczne oraz próby wątrobowe. Wyniki umożliwiają określenie, co jest odpowiedzialne za niepokojące symptomy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.


choroby układu pokarmowego przyczyny żółtaczki mechanicznej leczenie żółtaczki mechanicznej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach