40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Złamania kręgosłupa

Do uszkodzenia kręgosłupa przeważnie dochodzi w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego i skutkiem tego są poważne zaburzenia neurologiczne. Takie urazy mają miejsce podczas wypadku na drodze, upadku z dużej wysokości lub na skutek skoku do płytkiej wody na tzw. główkę. Konsekwencją złamania kręgosłupa może być zarówno kalectwo, paraliż, niedowład, jak i zgon.

Uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa: Przeważnie uszkodzeniu ulegają kręgi szyjne od piątego do siódmego. W takim przypadku głowę chorego należy obłożyć z obu stron, aby uniknąć przesuwania. W tym celu najlepiej sprawdzą się woreczki z piaskiem. Co więcej, głowę należy zabezpieczyć sztywnym kołnierzem szyjnym albo bandażem, przywiązując ją przez czoło do podłoża. To samo należy uczynić z barkami. Złamania niestabilne najczęściej leczy się operacyjnie.

W przypadku uszkodzenia odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa nawet małe przemieszczenia kręgów skutkować mogą zaburzeniami neurologicznymi. Pierwsza pomoc w przypadku takiego urazu polega na zabandażowaniu oraz unieruchomieniu miednicy i podudzia. Dodatkowo pod kolana należy podłożyć zwinięty koc. Poszkodowana osoba powinna być przetransportowana w pozycji leżącej, na twardej powierzchni, dopóki nie zostanie zbadana przez specjalistę. Jeśli wskutek zaburzenia oddychania u chorego wystąpi sinica, należy zastosować sztuczne oddychanie. Nieprzytomne ofiary wypadku, u których można podejrzewać uszkodzenia kręgosłupa, wymagają zawsze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Za pomocą badania radiologicznego możliwe jest ustalenie rodzaju uszkodzenia. Zaburzenia neurologiczne wymagają uzupełniających badań tomograficznych lub rezonansu magnetycznego. Natychmiastowego leczenia operacyjnego w ciągu 6 godzin wymagają chorzy ze złamaniami, ze zwichnięciami, niepełnym zespołem neurologicznym, z uciskiem rdzenia.


Choroby układu kostnego objawy zwyrodnienia kręgosłupa złamanie kręgosłupa leczenie Złamania kręgosłupa postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach