40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń

Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń jest to poważne schorzenie naczyń krwionośnych. Nie wolno go bagatelizować, ponieważ jego powikłaniem może być niewydolność nerek. Dlatego też jest to choroba zagrażająca zarówno zdrowiu, jak i życiu. Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń najczęściej dotyczy właśnie nerek. Może jednak wystąpić także w płucach i zatokach.

Choroba należy do pierwotnych układowych zapaleń naczyń. Nie wiadomo co konkretnie jest ich przyczyną. Jest to bardzo rzadka choroba. Występuje u 3 na 100 000 ludzi. Nie ma tu specjalnie znaczenia pochodzenie etniczne, czy płeć. Najczęściej pojawia się między 40., a 65. rokiem życia.

Diagnoza
By zdiagnozować tę chorobę konieczne jest przeprowadzenie różnych testów. Bardzo ważne jest prawidłowe zinterpretowanie objawów, badania fizyczne i laboratoryjne, a także zbadanie pacjenta przy pomocy rentgena, tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego. Wyniki badań nie zawsze wskazują akurat tę chorobę. Dlatego też bardzo istotne jest zgłoszenie się do lekarza i nieleczenie się na własną rękę.

Nie powinniśmy także samodzielnie interpretować wyników testów. Specjalistyczne badania krwi, których wykonanie zalecił lekarz, powinny być przez niego właśnie obejrzane. Ma on możliwość określenia poziomu białych i czerwonych krwinek oraz pozostałych parametrów, na podstawie których można wykluczyć lub potwierdzić występowanie innych chorób. Czasami wykonuje się także prześwietlenia. Jednak najbardziej skutecznym i niezawodnym sposobem wykrycia ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń jest biopsja organu, w którym mogą występować zmiany.

Leczenie ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń
Mimo że jest to schorzenie dość poważne, to jest możliwość jego całkowitego wyleczenia dzięki zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. W celu leczenia można zastosować m.in. prednizon, cyklofosfamid, czy inne podobne substancje chemiczne.

Leki takie są silnymi substancjami chemicznymi, w związku z czym powinny być przyjmowane tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. Nie powinniśmy ich także samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej, odstawiać, nawet gdy czujemy się lepiej i objawy ustępują. Czasami mogą pojawiać się różne skutki uboczne, ale nie należy się przez to zrażać do dalszego leczenia. Naszym głównym celem powinno być bowiem pozbycie się tej groźnej dla zdrowia choroby.

Prognozy na przyszłość
Niestety w przypadku połowy osób cierpiących na ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń choroba może powrócić. Jednak istnieje duża szansa na ponowne zwalczenie choroby. Dlatego też nie wolno się poddawać, zaprzestać przyjmowania leków z powodu nawrotu.

Istotne jest także to, by nawet po zwalczeniu choroby, poddawać się regularnej kontroli. Dzięki temu istnieje możliwość ewentualnego wczesnego wykrycia nawrotu. Warto pamiętać, że w przypadku niemal każdej poważnej choroby warto zainwestować w profilaktykę. Wówczas będziemy mogli stawić czoła nawet ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń.


stany zapalne choroby układu krążenia Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń metody leczenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach