45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zespół suchego oka

Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, wentylowanych lub miejscach, które są zanieczyszczone może grozić podrażnieniem, lub łzawieniem oczu. Taka reakcja stanowi ich mechanizm obronny. W przypadku gdy oczy nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie z oczyszczaniem i nie wytwarzają na tyle łez, aby nawilżyć i usunąć zanieczyszczenia, jesteśmy narażeni na tzw. zespół suchego oka.

Przyczyną tej dolegliwości są dwa czynniki. Pierwszy z nich to niedostateczne wydzielanie łez, które jest powiązane z wiekiem lub zażywaniem określonych leków, a także z nieprawidłowym składem filmu łzowego. Film łzowy jest niewielką warstwą płynu na oku, której zadaniem jest zabezpieczanie go przed wysychaniem oraz pojawianiem się podrażnień przy mruganiu.

Diagnoza Zespółu suchego oka

By zdiagnozować ten rodzaj schorzenia, wykonać należy przede wszystkim test Schimera. Zabieg ten polega na włożeniu przez lekarza pod dolną powiekę zarówno oka prawego, jak i lewego, kawałka bibuły o określonych wymiarach, z podziałką co 5 mm. Zabieg trwa 5 minut i za jego pomocą można określić ilość wydzielanych łez.

Za pomocą innego badania możliwe jest sprawdzenie stabilności łez. Dzięki niemu można zmierzyć, jak długo nasze oko produkuje łzę. W trakcie takiego zabiegu wprowadza się do oka krople barwnika. Od tego momentu pacjent nie może mrugnąć. Lekarz przez mikroskop obserwuje, po jakim czasie po wprowadzeniu barwnika, pojawiają się na oku miejsca bez niego.

Leczenie Zespółu suchego oka

W tym przypadku najprostszym i najskuteczniejszą metodą leczenia jest stosowanie kropli do oczu, tzw. suchych łez. Są one bardzo bezpieczne, ale mimo wszystko częstotliwość ich przyjmowania jest uzależniona od zaawansowania choroby. Preparaty te nawilżają oczy, a także łagodzą objawy.

Poza samymi chemicznymi środkami można także leczyć suche oczy u lekarza. Przykładem stosowanego zabiegu jest oszczędzanie własnych łez pacjenta. Polega to na tym, że zatyka się kanaliki łzowe chorego. W ten sposób łzy dłużej pozostają w oczach.

Pielęgnacja suchych oczu

Bardzo ważne jest stosowanie kropli nawilżających bądź sztucznych łez. Chore oczy dużo słabiej bronią się przed atakującymi je wirusami i bakteriami. Nie jest wskazane tarcie piekących oczu. Jeśli pracujemy długo przed komputerem, należy robić co jakiś czas kilkuminutowe przerwy. Warto wtedy zaaplikować sobie krople do oczu, a także można na chwile je zamknąć. Pomieszczenie, w którym długu przebywamy, powinno być często wietrzone i odpowiednio nawilżone.

Warte wspomnienia są także domowe sposoby, dzięki którym można pielęgnować nasze oczy. Można skorzystać na przykład z okładów na oczy. Nakładamy na oczy, namoczone ciepłą wodą waciki i trzymamy przez 15 minut. Dzięki temu oczy odpoczną i będą gotowe do dalszej pracy.


choroby oczu objawy zespołu suchego oka leczenie zespołu suchego oka Zespół suchego oka diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach