40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa

Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa to schorzenie, w którego trakcie dochodzi do ostrego niedokrwienia mózgu. Stan taki jest następstwem wolnej lub przyspieszonej czynności krążenia wraz z zatrzymaniem krążenia. Choroba ta występuje zazwyczaj w całkowitym bloku przedsionkowo komorowym, a niekiedy także w przebiegu częstoskurczu komorowego.

Niekiedy przy zespole MAS dochodzi do dwóch sytuacji:

  • wystąpienia bradykardii – w tym przypadku serce pracuje w znacznie zwolnionym tempie i może nie być w stanie zapewnić odpowiedniego krążenia
  • wystąpienia asystolii – polega to na chwilowym braku czynności skurczowej serca – serce staje na kilka sekund

U dzieci starszych, u których ma nastąpić napad, pojawiają się bóle głowy, zawroty i niekiedy bóle brzucha. W wielu przypadkach chory bez konkretnej przyczyny może odczuwać ogromny lęk.

Najczęstsze objawy napadu to:

  • sinica
  • zblednięcie
  • trudności w oddychaniu
  • drgawki
  • wolne lub niewyczuwalne tętno

Bardzo ciężkie przypadki mogą prowadzić nawet do śmierci klinicznej.

Gdy już dojdzie do wystąpienia napadu, to w takiej sytuacji bardzo ważne jest udzielenie pierwszej pomocy choremu. Dziecko powinno zostać ułożone na twardym podłożu i rytmicznie uderzane ręką w klatkę piersiową w okolicy serca. Czasami konieczne jest wykonanie masażu serca i sztucznego oddychania metodą usta – usta.

Wskazaniem do wszczepienia rozrusznika serca jest występowanie całkowitego bloku przedsionkowo – komorowego połączonego z napadami MAS. Działanie rozrusznika polega na wysyłaniu bodźców elektrycznych co pewien odstęp czasu wywołujących skurcz komór serca. Urządzenie to niestety wymaga co kilka lat wymiany.


choroby układu nerwowego Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa symptomy Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach