41 307 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 774 produktów w 204 kategoriach

Zespół Cogana

Zespół Cogana to rzadkie, autoimmunologiczne schorzenie, w którego trakcie dochodzi do zajęcia struktury oka a konkretnie jego rogówki, (śródmiąższowe zapalenie rogówki) oraz narządu słuchu (zapalenie błędnika, czyli części ucha wewnętrznego).

Zespół Cogana to rzadkie schorzenie wieku młodzieńczego i należy do grupy schorzeń z pierwotnego układowego zapalenia naczyń, określanego łacińską nazwą vasculitis. W związku z tym naczynia krwionośne stają się głównym celem choroby, w której trakcie dochodzi do ich uszkodzenia, wskutek procesu zapalnego. Takie uszkodzenia naczyń mogą przyczyniać się do powstawania krwawień lub zaburzeń o charakterze zakrzepowo-zatorowym.

Choroby vasculitis można podzielić na pierwotne oraz wtórne układowe zapalenia naczyń. Przyczyny pierwszej grupy nie są znane. Gdy mowa o drugiej to zmiany w naczyniach spowodowane są innymi chorobami lub lekami.

Nie wiadomo konkretnie co powoduje zespół Cogana. Pewne źródła podają, że jej wystąpienie jest odpowiedzią na czynniki zapalne, związane z zapaleniem naczyń.


choroby oczu Zespół Cogana jakie symptomy Zespół Cogana metody leczenia Zespół Cogana diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 307 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 774 produktów w 204 kategoriach