40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zawał mózgu

Za zawał mózgu odpowiadają przeważnie zatkanie naczynia, które pełnią funkcję transportu krwi. Skutkiem tego powstawać może właśnie zawał mózgu, którego konsekwencją może być nawet kalectwo.

Przyczyny
Za zawał mózgu odpowiada wiele czynników. Pojawiać się może zarówno u młodych ludzi, jak i starszych. Najczęściej jednak występuje właśnie u osób w podeszłym wieku, które dodatkowo chorują na choroby takie jak:

  • cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • choroby niedokrwienne serca,
  • otyłość.

Przebieg zawału mózgu
Choroba ta przebiegać może na wiele sposobów. Jednym z nich może być przejściowy atak niedokrwienny i cechuje go nagły atak, który przeważnie po upływie 24 godzin, ustępuje samoczynnie. Niestety, takie ataki bywają nawrotowe, dlatego też w sytuacji pojawienia się jakiegokolwiek ataku, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W innych sytuacjach choroba może być stała. To znaczy, że objawia się w różnych odstępach czasu. Choroba atakuje korę mózgową, w związku z czym może to objawiać się przejściowymi niedowładami, zaburzeniami czucia czy zaburzeniami wzroku.

Leczenie zawału mózgu
Przede wszystkim podawane są lekarstwa, które muszą zostać odpowiednio dobrane do stanu zdrowia i wieku pacjenta. Tylko w ten sposób można uzyskać zamierzone efekty. Istotne w przypadku tego schorzenia jest poznanie przyczyn, które decydują zarówno o przebiegu choroby, jak i możliwości wyleczenia. Najlepsze jednak wyniki uzyskuje się dzięki podaniu lekarstw, które również bardzo często aplikowane są dożylnie. Czasem prowadzone jest również leczenie trombolityczne, ale bardzo rzadko. Warunkiem takiego leczenia jest szybkie znalezienie specjalnego ośrodka, które posiada oddział udarowy i szybki transport pacjenta.

Co powoduje zawał mózgu?
Zawał mózgu powodować może przykre konsekwencje. Wskutek jego działania może dojść do utraty czucia oraz sprawności fizycznej, czyli do niedowładu. To samo tyczy się wzroku, który pacjent może stracić lub przez ograniczenie czynności ruchowych, nie będzie w stanie otwierać oczu. Choroba w konsekwencji prowadzić może nawet do śmierci.choroby układu krążenia jak leczyć zawał mózgu czym jest zawał mózgu Zawał mózgu przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach