45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie rozpuszczalnikiem

Zatrucia rozpuszczalnikiem są powszechne. Objawy uzależnione są od składu danego rozpuszczalnika. Przeważnie ofiarami są osoby przebywające w pomieszczeniach, gdzie wcześniej korzystano z takich substancji.

Większość rozpuszczalników organicznych to substancje toksyczne. Wchłaniane mogą być przez skórę, błony śluzowe oraz układ pokarmowy. Toksyczność jest powiązana z rozpuszczalnością w tłuszczach oraz lotnością.

W grupie rozpuszczalników uwzględnia się takie związki chemiczne jak: alkohole, glikole, etery, benzynę, terpentynę, dwusiarczek węgla oraz benzen i jego pochodne.

Przy zatruciu najpierw pojawiają się objawy narkotyczne, które czasami poprzedzane są przez różne zwiastuny.

Są to przede wszystkim:

  • szum w uszach
  • ślinienie
  • nudności
  • kołatanie serca
  • nadmierna potliwość
  • słodkawy smak w ustach

Później pojawiaj się pobudzenie psychoruchowe albo od razu rozwija się sen narkotyczny i śpiączka.

Gdy rozpuszczalnik przedostanie się do organizmu poprzez drogę pokarmową to objawy narkotyczne rozwijają się znacznie wolniej. Wstępnie pojawiają się objawy wskutek szkodliwego działania rozpuszczalnika na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Są to głównie wymioty, nudności, bóle brzucha oraz biegunki z dodatkiem krwi.

W późniejszym okresie zatrucia może dojść do niewydolności oddechowej wskutek mechanicznej niedrożności dróg oddechowych, np. zapadanie języka, zachłyśnięcie lub gromadzeniem się wydzieliny w oskrzelach, lub niekiedy także do porażenia układu oddechowego. Objawem obydwu stanów jest charczący, przerywany i nierówny oddech oraz sinica.

Przewlekłe zatrucia charakteryzują się uszkodzeniem czynności krwiotwórczej szpiku. Dochodzi do rozwoju niedokrwistości aplastycznej, skazy krwotocznej oraz odczynu białaczkowego.

Zgon może nastąpić w wyniku zatrzymania czynności serca, obrzęku płuc.

Pierwsza pomoc przy takim zatruciu polega na jak najszybszym wyprowadzeniu chorego z zakażonego pomieszczenia. Gdy dojdzie do skażenia skóry to w takim przypadku należy przemyć ją obficie wodą. Niestety obecnie nie ma specyficznej odtrutki, więc leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i podtrzymywaniu akcji serca, oddechu itp.


choroby układu pokarmowego Zatrucie rozpuszczalnikiem jakie objawy Zatrucie rozpuszczalnikiem postępowanie Zatrucie rozpuszczalnikiem pierwsza pomoc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach