45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie muchomorem

Muchomory należą do grupy najbardziej trujących grzybów. Chodzi tu przede wszystkim o muchomora wiosennego, jadowitego oraz sromotnikowego. Ten ostatni może być przyczyną zatrucia śmiertelnego. Do częstych należy sytuacja, gdy grzyby zbierają osoby niemające o nich pojęcia.
Muchomor sromotnikowy łatwo mylony jest z gąską zieloną, gołąbkiem zielonkawym lub czubajką kanią. Za jadowitość tego muchomora odpowiadają silne toksyny znajdujące się w jego owocnikach. Śmiertelność u osób zatrutych tym grzybem jest bardzo wysoka i wynosi od 12 do nawet 40%. Toksyny znajdujące się w owocniku o średniej wielkości i masie około 50 g mogą spowodować śmierć u nawet dwóch dorosłych osób.

Warto wiedzieć, że gotowanie lub suszenie grzybów w żaden sposób nie powoduje zmniejszenie ich toksyczności.

Najbardziej narażona na uszkodzenie przy zatruciu muchomorem jest wątroba. Skutkiem ostrego zatrucia może być jej niewydolności oraz rozwój śpiączki wątrobowej, prowadzącej do śmierci chorego. Poza tym wystąpić może także skaza krwotoczna i niewydolność nerek.

Przebieg kliniczny zatrucia można podzielić na 4 fazy:

  • Faza bezobjawowa – trwa od 8 do 12 godzin od zjedzenia grzybów
  • Faza dolegliwości żołądkowo-jelitowych – trwa średnio od 12 do 25 godzin, w jej trakcie pojawiają się silne bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej
  • Faza ponownego utajenia z pozorną poprawą stanu zdrowia chorego – chory wydaje się odzyskiwać zdrowie, mimo wszystko pojawiają się biochemiczne wykładniki uszkodzenia hepatocytów
  • Faza wątrobowa – toksyny niszczą wątrobę, dochodzi do jej stłuszczenia i martwicy, pojawia się hipoglikemia. Po kilku dniach dochodzą objawy niewydolności nerek – skąpomocz lub bezmocz. Czasami dochodzi także do zapaści sercowo – naczyniowej.

Leczenie i pierwsza pomoc

Zaraz po zatruciu należy wywołać wymioty, aż do całkowitego opróżnienia żołądka. Płukanie żołądka ma sens jedynie w 2 – 4 godziny od spożycia grzyba. Takie zatrucie niestety można leczyć jedynie objawowo, ponieważ nie istnieje skuteczna odtrutka. Bardzo często konieczne jest przeszczepienie wątroby.


choroby układu pokarmowego zatrucie muchomorem a zgon Zatrucie muchomorem rokowanie Zatrucie muchomorem leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach