45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie ługiem

Ługi to ostre zasady, które w związku z ich silnie trującymi oraz żrącymi właściwościami powodują rozległe uszkodzenia śluzówki jamy ustnej, a także przewodu pokarmowego. W związku z tym ich przypadkowe spożycie może być przyczyną przykrych konsekwencji - nie tylko nieodwracalnych zmian w organizmie ludzkim, ale także mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Najczęściej spotykaną formą toksycznych zasad jest wodorotlenek sodowy lub potasowy, występujący, jako składnik wielu środków czyszczących i wybielających, które są powszechnie stosowane.

W związku, z tym że są powszechnie dostępne, stąd najbardziej na zatrucie narażone są dzieci.

Spożycie substancji, w których skład wchodzą ostre zasady wielokrotnie kończy się śmiercią, a jeżeli już uda się uratować taką osobę to cierpi ona na liczne powikłania, najczęściej w postaci blizn oraz zwężeń przewodu pokarmowego.

Kiedy dochodzi do poparzenia ługiem...

Zaraz po zatruciu ługiem pojawiają się zaczerwienienia i rozpulchnienia śluzówki jamy ustnej, jednak niemal natychmiast pojawiają się duszności, wywołane przez poparzenia nagłośni i krtani. Później chory zaczyna odczuwać silny ból zlokalizowany za mostkiem oraz w nadbrzuszu, jak też nudności, które doprowadzają do wymiotów.

Czasami początkowe objawy bywają niewielkie i chory, zamiast natychmiast udać się do lekarza, bagatelizuje całą sytuację, myśląc, że „słabe” sygnały wysyłane ze strony organizmu po prostu miną. Nic bardziej mylnego. Zatrucie ostrymi zasadami powoduje śmiertelne zagrożenie dla organizmu, nawet w sytuacji gdy pierwsze objawy są niewielkie, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja i pomoc lekarska.

Takie zagrożenie jest wyjątkowe w przypadku dzieci, które wskutek spożycia silnej zasady, powinny zostać natychmiast przetransportowane do szpitala. W takich przypadkach konieczne jest objęcie dziecka leczeniem szpitalnym, jak też wykonanie podstawowych badań, aby sprawdzić rozległość powstałych obrażeń. W przypadku kiedy dojdzie do powstania zmian w przełyku dziecko zostanie skierowane do szpitala specjalistycznego, gdzie będzie kontynuowane leczenie.

Pierwsza pomoc przy zatruciu ostrymi zasadami

Bez względu na to, czy ostre zasady spożyła osoba dorosła, czy dziecko, konieczne jest bezzwłoczne wezwanie pogotowia lub udanie się do najbliższego szpitala. Liczy się każda minuta.

W trakcie oczekiwania na pomoc lekarską wykorzystać można kilka domowych domowych sposobów, aby spowolnić działanie silnie trującego ługu. W tym celu należy zaraz po spożyciu żrącego środka, wypić mleko z dodatkiem białka jaj kurzych (250 ml). W przypadku gdy akurat nie nie mamy takich produktów pod ręką, wówczas można zastąpić je czystą wodą, w celu rozcieńczenia groźnych dla zdrowia chemikaliów.

Istotne jest by po spożyciu ostrych zasad, nie podawać choremu żadnych substancji kwaśnych. Można wtedy jedynie spowodować reakcję tych związków, czego konsekwencją może być wytworzenie dużej ilości gazów, które doprowadzą do powstania dziur w przełyku lub narządach wewnętrznych.

Ważne jest także to by po godzinie od spożycia środków zawierających związki ługu, nie podawać choremu już żadnych substancji doustnie. Gdy jednak pojawią się wymioty, należy zabezpieczyć chorego przed zachłyśnięciem się. W tym celu powinno się go ułożyć na boku, w pozycji siedzącej, z głową lekko pochyloną do przodu. Nigdy nie kładziemy chorego na plecach!

Kolejną ważną zasadą jest to, aby samemu nigdy nie prowokować wymiotów, ponieważ skutkiem tego może być jedynie pogłębienie obrażeń i doprowadzenie między innymi do większych uszkodzeń przełyku bądź skurczy krtani.


choroby układu pokarmowego poparzenie przewodu pokarmowego Zatrucie ługiem symptomy Zatrucie ługiem pierwsza pomoc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach