45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie e-papierosem

E-papierosy to niewielkie elektroniczne urządzenia, które stanowić mają alternatywę dla prawdziwych papierosów. Dzięki nim zaspokaja się głód nikotynowy oraz chęć sięgnięcia po normalnego papierosa. Nie działają tak, ponieważ zawierają o wiele mniej toksycznych substancji. Mimo wszystko nie są całkowicie bezpieczne.

E-papierosy mogą być wyposażone w różne wkłady aromatyczne. Mogą one posiadać smak gumy do żucia, czy mięty, ale jednak niektóre zawierają nikotynę. Mimo że na chwilę obecną nie ma żadnych naukowych podstaw, by sądzić, że takie urządzenia mogą szkodzić, to nikotyna zawarta w niektórych wkładach może powodować zatrucie organizmu.

Nikotyna
Nikotyna powstaje z liści tytoniu. Poza wykorzystaniem do produkcji papierosów używa się jej także jako składnik środków owadobójczych.

Ma działanie silnie toksyczne. Dawka śmiertelna wynosi 1-1,5 mg/kilogram masy ciała, czyli dla dorosłego człowieka może to być już ok. 60 mg. Jej toksyczność w czystej postaci jest porównywalna do arszeniku czy cyjanku. Może zostać wchłonięta przez błony śluzowe, przez płuca, a także przez skórę. Działa bardzo szybko – już po kilku sekundach od przyjęcia.

Zwykły papieros zawiera ok. 9 mg nikotyny. Stężenie w aromacie w e-papierosie wynosi od 6 mg/ml, do aż 36 mg/ml. Takich wartości nie można bezpośrednio porównywać, ponieważ stężenie nikotyny w płynie nie jest takie samo jak w zawartości w kartridżu. Warto wspomnieć także że sposób przyjmowania w obu przypadkach jest różny.

Objawy

Najczęstsze objawy zatrucia nikotyną to:

  • wymioty
  • bóle głowy
  • nudności
  • palpitacje serca
  • w skrajnych przypadkach śmierć

Pierwsza pomoc i zasady bezpieczeństwa
Pierwsza pomoc to przede wszystkim odcięcie od źródła nikotyny i wezwanie pomocy lekarskiej. Wywoływanie wymiotów nie jest wskazane. Gdy nikotyna dostanie się na skórę, to takie miejsce powinno się jak najszybciej przemyć wodą z mydłem.

W przypadku gdy osobie zatrutej zostanie udzielona pomoc medyczna, rokowania na wyzdrowienie są spore. Panuje przekonanie, że w przypadku silnego zatrucia, jeżeli nie dojdzie do zgonu w trakcie pierwszych 4 godzin, pacjent wyzdrowieje całkowicie.

Pomimo tego, że kartridże e-papierosów zawierają nikotynę, istnieje o wiele mniejsza szansa zatrucia niż w przypadku prawdziwych papierosów. Jednak warto mieć na uwadze to, że nikotyna może dostać się do organizmu w inny sposób niż dym papierosowy. Przykładem może być sytuacja gdy płyn zawarty w kartridżu zostanie połknięty lub dostanie się na skórę. W takim wypadku ryzyko zatrucia jest większe niż przy paleniu tradycyjnego papierosa.

Dlatego też przy każdorazowym kontakcie z kartridżem, czy aromatami zawierającymi nikotynę należy zachować szczególną ostrożność. Wkłady należy również trzymać z dala od dzieci i zwierząt, ponieważ niejednokrotnie mają przyjemny zapach i mogą zostać zjedzone.


choroby układu oddechowego Zatrucie e-papierosem postępowanie Zatrucie e-papierosem pierwsza pomoc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach