40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zatrucie Domestosem

Domestos to powszechnie stosowany środek czyszczący i jest on dostępny na całym świecie. Warto pamiętać, że może on być niebezpieczny dla zdrowia.

Domestos zawiera wybielacz, który stanowi środek dezynfekujący. Ten z kolei zbudowany jest na bazie chloru, który może być silnie trujący. Chlor uwalnia się ze środków czystości. Ma postać żółtawego gazu o charakterystycznym, silnym zapachu. Gdy dojdzie do jego kontaktu z błonami śluzowymi przekształca się w chlorowodór. Ma on działanie drażniące na drogi oddechowe i w konsekwencji może prowadzić do trudności z oddychaniem. Podrażnia także skórę i oczy.

Objawy zatrucia

Chlorem można się zatruć, chociażby przy czyszczeniu małych, nieprzewiewnych pomieszczeń, w których stężeniu gazu staje się duże. Objawy zatrucia to przede wszystkim:

  • trudności w oddychaniu
  • zaczerwienienie i pieczenie błony śluzowej
  • obrzęk dróg oddechowych
  • świszczący oddech
  • przyspieszenie akcji serca
  • zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk powiek

Konsekwencją zatrucia może być obrzęk płuc, a co za tym idzie nawet zgon. Poza tym chlor ma bardziej długotrwałe negatywne działanie – powoduje osłabienie płuc i zwiększenie ryzyka powstawania różnych ich chorób.

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy tego typu zatruciach polega przede wszystkim na usunięciu chorego ze skażonego pomieszczenia i zapewnienie spokoju. Gdy dojdzie do ostrego zatrucia, zwłaszcza gdy występują problemy z oddychaniem, konieczna jest interwencja lekarska.

Skórę i oczy powinno się przemyć wodą z mydłem. Konieczne jest usunięcie odzieży, jeżeli znajduje się na niej środek czyszczący.

W celu uniknięcia zatrucia powinno się pamiętać, by Domestosa używać tylko w przewiewnych pomieszczeniach. Gdy nie ma takiej możliwości, należy ograniczyć przebywanie w danym miejscu do minimum. Aby chronić ręce powinno się stosować specjalne gumowe rękawiczki. Środek należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt.
Dodatkowo chlor może tworzyć trujące gazy w kontakcie z moczem, amoniakiem i innymi środkami czyszczącymi.


choroby układu oddechowego Zatrucie Domestosem symptomy Zatrucie Domestosem postępowanie Zatrucie Domestosem pierwsza pomoc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach