45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie ciążowe - gestoza EPH

Gestoza, która do niedawna była określana jako zatrucie ciążowe to zespół objawów chorobowych, które objawiają się nadciśnieniem, obrzękami oraz białkomoczem. Ten rodzaj schorzenia pojawia się wyłącznie u kobiet w drugiej połowie ciąży.
Szacuje się, że gestoza występuje u około 6 – 20% kobiet ciężarnych.

Do czynników ryzyka zalicza się:

  • pierwsza ciąża
  • ciąża mnoga
  • cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze

Nie wiadomo co konkretnie odpowiada za powstawanie tej choroby. Uważa się, że odpowiedzialne są zaburzenia przemiany materii, spowodowane obciążenie morganizmu przez ciążę. Zależnie od tego, jaki jest stopień nasilenia objawów istnieją 3 rodzaje gestozy: łagodna, średnia i ciężka.

Nadciśnienie – gestoza H – pojawia się zazwyczaj jako pierwsze, ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg uznawane jest za patologiczne. Nadciśnienie spowodowane jest skurczem małych tętniczek. Zwiększone opory naczyniowe, zmniejszają przepływ krwi przez tkanki, także przez macicę, pogarszając warunki odżywiania płodu.

Obrzęki – gestoza E – w tym przypadku odpowiedzialny jest zbyt niski poziom białka we krwi, w szczególności albumin. Skutkiem tego jest spadek ciśnienia onkotycznego białek osocza, czego konsekwencją jest ucieczka płynu z łożyska naczyniowego do przestrzeni pozanaczyniowej i do powstania obrzęków. Jako pierwsze pojawiają się obrzęki kończyn dolnych niezanikające po nocy, a następnie obrzęki uogólnione.

Białkomocz – gestoza P – spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi kłębuszków nerkowych, które prowadzą do ucieczki białka z krwi do moczu.

Każdy rodzaj gestozy może powodować zagrożenia dla matki oraz rozwijającego się płodu. Za sprawą gestozy substancje odżywcze oraz tlen mają utrudniony dopływ do płodu, przez co wykazuje on wykazuje cechy hipotrofii.

Jedynie systematyczne badania kontrolne oraz przeprowadzanie podstawowych badań laboratoryjnych pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie gestozy i rozpoczęcie leczenia.

By zapobiec zatruciu ciążowemu, bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie, przestrzeganie wypoczynku i snu, prawidłowy tryb życia oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Zalecane jest stosowanie diety białkowej i małosolnej.


Choroby kobiece Zatrucie ciążowe - gestoza EPH leczenie Zatrucie ciążowe - gestoza EPH jakie objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach