45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zatrucie alkoholem metylowym

Zatrucia alkoholem metylowym są dosyć powszechne. Przeważnie są wynikiem wdychania oparów bądź bezpośredniego spożycia. Stanowi to spore zagrożenie, ponieważ w wyniku ich działania szybko dochodzi do uszkodzeń w organizmie człowieka.

Przebieg zatrucia alkoholem metylowym
Po spożyciu metanolu, szybko on wchłania się do krwi i tkanek. Kumuluje się głównie w obszarach najbardziej uwodnionych jak np. gałka oczna. Część tego alkoholu jest wydalana z wydychanym powietrzem i moczem. Jedak głównie dochodzi do jego utleniania (w wątrobie) do aldehydu i kwasu mrówkowego (dopiero te związki są bezpośrednio toksyczne dla człowieka).
Pierwszy z nich denaturuje białka, kolejny odpowiedzialny jest za hamowanie oddychania komórkowego (gł. tkanki nerwowej i nerek). Metabolity prowadzą także to kwasicy metabolicznej.
Narażeniu ulegają przede wszystkim oczy, osoby zatrutej, serce, wątroba, nerki, ośrodek układu nerwowego.


Skutki zatrucia metanolem
Pierwsze objawy zewnętrzne występują już od kilku do kilkunastu godzin od jego spożycia. Ich intensywność uzależniona jest od ilości metalonu, jaki dostał się do organizmu oraz od ewentualnego połączenia go z etanolem (skutek minimalizujący symptomy i powikłania). Istnieją trzy fazy takiego zatrucia. Do najgorszych skutków należy śmierć oraz nieodwracalne zmiany jak np. uszkodzenie organów, ślepota. Najniższą odnotowaną dawką śmiertelną jest 143mg/kg. Uszkodzenie wzroku obserwuje się natomiast już przy 9-13 mg.


Leczenie zatrucia alkoholem metylowym
Gdy dojdzie do zatrucia alkoholem metylowym, istotne jest przestrzeganie zasad pierwszej pomocy. Przede wszystkim należy u zatrutej osoby wywołać wymioty, w celu usunięcia toksyny z organizmu.
Kluczowy w takim przypadku jest czas. Jeśli substancja zostanie usunięta z przewodu pokarmowego/ oddechowego nim dojdzie do jej utlenienia (uwolnienia kwasu mrówkowego i aldehydu) powikłania z reguły nie są groźne. Rozpoznanie zatrucia w tak krótkim czasie nie jest zwykle możliwe, w związku z czym, w późniejszej fazie, moment podjęcia pierwszej pomocy będzie miał kluczowe znaczenie dla ilości powikłań oraz intensywności uszkodzenia organów/ nerwów.
Kolejną czynnością jest podanie choremu około 100ml etanolu, który spowalnia metabolizm metanolu i jego dalsze wchłanianie. Jeśli jest to możliwe, można, zamiast alkoholu użyć wodorowęglanu sodu (4g/ pół godziny). Ważne jest także zabezpieczanie funkcji życiowych i wezwanie pogotowia.


W trakcie leczenia szpitalnego wykonywana jest hemodializa (w celu usunięcia toksyn z organizmu) oraz podawany jest rozcieńczony alkohol etylowego. Kwasicę metaboliczną, leczy się natomiast wodorowęglanem sodu.


choroby układu pokarmowego przebieg zatrucia alkoholem metylowym skutki zatrucia metanolem
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach