40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie żołądka i dwunastnicy

Helicobacter pylori to bakteria, która uważa się odpowiedzialną za zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz chorobę wrzodową.

W niektórych przypadkach może przyczyniać się do zaniku błony śluzowej (zapalenia zanikowego). Silne zapalenie może wywoływać ubytki błony śluzowej określane jako nadżerki oraz być przyczyną krwotoku (zapalenie krwotoczne).

Rozpoznania zakażenia dokonuje się za pomocą wielu metod inwazyjnych, w których trakcie należy pobrać materiał do badania przy pomocy endoskopu i nieinwazyjnych, gdzie pobierana jest krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Każde z tych badań różni się od pozostałych czułością, czasem potrzebnym na otrzymaniem wyniku oraz stopniem uciążliwości dla badanego. Mimo wszystko żaden test nie daje całkowitej pewności rozpoznania zakażenia.

Przyczyny zapalenie żołądka i dwunastnicy:

Przeważnie są konsekwencją błędów dietetycznych. Najczęstsze czynniki powstawania to:

  • Nadmierne spożywanie alkoholu.
  • Leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (do których zalicza się np. środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych zawierających naparstnicę, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe).
  • Oparzenie kwasami lub ługami.
  • Promienie rentgenowskie (np. po leczeniu napromienianiem).
  • Zepsute produkty spożywcze skażone laseczką jadu kiełbasianego.
  • Trujące grzyby.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, do którego przeważnie dochodzi w wyniku zakażenia Helicobacter pylori stanowi 90% wszystkich zapaleń żołądka. Czasami bakteria może znajdować się w części okolicy odźwiernikowej lub być rozsiana w całej błonie śluzowej. Obecność Helicobacter pylori w śluzówce żołądka prowadzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego i powolnego procesu niszczenia warstwy gruczołowej błony śluzowej, zaniku śluzówki żołądka i zmiany jego charakteru w kierunku nabłonka jelitowego. Według badań, zmiana charakteru nabłonka żołądka czasami prowadzi do powstania nowotworu.


choroby układu pokarmowego zapalenie żołądka i dwunastnicy leczenie bóle żołądka przyczyny nieżyt żołądka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach