40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie zatok w ciąży

Stan zapalny zatok w przypadku kobiety ciężarnej stanowi spore zagrożenie. Stwarzać może zagrożenie dla prawidłowego rozwojowi płodu i dlatego tak istotne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia zaraz po zauważeniu pierwszych objawów zapalenia zatok.

Zapalenie zatok w ciąży

Istnieją dwa rodzaje zapalenia zatok: o charakterze ostrym lub przewlekłym. W przypadku ostrego zapalenia zatok trwa ono przeważnie do dwunastu tygodni, a przewlekłe przeciąga się w czasie i zazwyczaj trwa dłużej niż trzy miesiące.
Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok obocznych nosa, czyli tak zwanych zatok szczękowych, klinowych, czołowych i sitowych. Nabłonek, który wyściela wewnętrzną powierzchnię nosa, przy stanie zapalnym pokrywa się ropną wydzieliną i objawem takiego stanu jest ostry ból głowy i nieżyt nosa.

Leczenie zapalenia zatok w ciąży

Ten rodzaj dolegliwości leczyć można na kilka sposobów, które mogą przynosić lepsze efekty niż preparaty, które możemy znaleźć w aptece. Takie sposoby to:

  • codzienne spożywanie kilku porcji mleka z miodem,
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu, za pomocą mokrych ręczników rozłożonych na kaloryferach lub elektrycznego nawilżacza. Ułatwi to oddychanie, nawilży gardło i przyniesie ulgę w bólu.
  • Sól fizjologiczna stanowi także lek na zapalenie zatok. Płukanie nosa solą fizjologiczną przy pomocy wody morskiej w aerozolu, to doskonałe lekarstwo.
  • Inhalacje za pomocą gorącej, ale nie wrzącej wody i olejku eukaliptusowego lub sosnowego oczyszczą zatoki i ułatwią oddychanie.
  • Ciepły kompres stosowany na twarz, czyli zmoczony w gorącej wodzie ręcznik, który kładziemy przede wszystkim w okolicach nosa i policzków, aby rozgrzać chore miejsce i usprawnić ujście ropnej wydzieliny na zewnątrz.

Choroby laryngologiczne Zapalenie zatok w ciąży objawy leczenie zapalenia zatok w ciąży
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach