45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie węzłów chłonnych

Przyczyny zapalenia węzłów chłonnych
Zapalenie węzłów chłonnych stanowi symptom infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, która objawia się w postaci stanu zapalnego. Wskutek zapalenia, infekcji lub też guza węzeł chłonny w ich pobliżu ulega powiększeniu. Za zapalenie węzłów chłonnych odpowiadać może infekcja zębów, dziąseł, zatok, migdałków, gardła, krtani, uszu czy skóry.

Czasami jego przyczyną mogą być niegroźne przypadłości takie jak zapalenie gardła czy zatok, a nawet próchnica zębów. Innym razem zwiastować może poważniejsze choroby takie jak gruźlica, choroba kociego pazura, mononukleoza zakaźna czy kiła, a także zakażenia wirusem HIV. W przypadku wystąpienia zapalenia węzłów chłonnych są one powiększone, twarde, bolą przy dotknięciu, zaś skóra wokół nich może być zaczerwieniona.

Metody leczenia
Zaraz po zauważeniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza, ponieważ infekcja może się szybko rozprzestrzeniać. Lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, za pomocą którego sprawdzi opuchliznę, obecność infekcji lub ewentualnych urazów. Czasami zaleca się także wykonanie biopsji węzła chłonnego, którego zadaniem jest ustalenie przyczyny stanu zapalnego.
Ten rodzaj schorzenia leczy się przede wszystkim antybiotykami, które mają za zadanie zwalczenie infekcji, która jest odpowiedzialna za zapalenie węzłów chłonnych. Poza tym stosuje się także leki przeciwzapalne, które zmniejszą opuchliznę i leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból powiększonych węzłów chłonnych. Dodatkowo można także nakładać na chore węzły chłonne zimne okłady, które także pomogą zmniejszyć opuchliznę i złagodzą ból.

Czym grozi nieleczenie choroby?
Leczenie zapalenia węzłów chłonnych jest uzależnione od tego, jak szybko postawi się diagnozę. Jeśli chory uda się do lekarza zaraz po zauważeniu objawów, leczenie będzie przebiegać szybko. W przypadku gdy objawy zostaną zbagatelizowane, może dojść do poważnych powikłań. W węzłach chłonnych tworzyć się mogą ropnie, które w niektórych przypadkach trzeba usuwać operacyjnie, może dojść też do zapalenia tkanki łącznej, którego objawem jest silnie zaczerwieniona skóra, ból i pieczenie. Ciężkie przypadki grożą pojawieniem się sepsy, czyli tak zwanego zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, choroby bardzo ciężkiej i grożącej śmiercią.


Choroby laryngologiczne Przyczyny zapalenia węzłów chłonnych Sposoby leczenia zapalenia węzłów chłonnych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach