45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie stawu

Zapalenie stawu stanowi jedną z głównych przyczyn, które mogą prowadzić do kalectwa u ludzi powyżej 55 roku życia. Schorzenie to zajmuje wszystkie części składowe stawu. W jego trakcie tworzą się zmiany zapalne oraz zwyrodnieniowe pojawiające się zbyt wcześnie.

Istnieją następujące rodzaje zapalenia stawu:

Ropne zapalenie stawu – dochodzi do niego w wyniku zakażenia stawu bakteriami chorobotwórczymi. Zakażenie odbywa się drogą bezpośrednią, np. poprzez zranienie, lub pośrednią – przebicie ogniska z kości. Charakterystyczne objawy tego schorzenia to przede wszystkim obrzęk stawu, ból, zaczerwienienie skóry oraz złe samopoczucie. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do całkowitego zniszczenia stawu i utraty ruchów. Leczenie oparte jest na podawaniu choremu antybiotyków o szerokim zakresie działania. Chory powinien przebywać w łóżku, z unieruchomioną kończyną w opatrunku gipsowym lub na wyciągu. Wykonuje się nakłucie stawu w celu ściągnięcia wydzieliny.

Zapalenie stawu na tle zwyrodnieniowym – stanowi ono najpowszechniejszy typ zapalenia i spowodowane jest przez przedwczesne zużycie stawu, wynikające z osłabienia wrodzonego lub nabytego, np. urazu lub choroby. Na ten rodzaj choroby cierpią przeważnie osoby po 40 roku życia. Zapalenie to ma powolny przebieg. Na samym początku choroby odczuwalny jest jedynie ból w stawie, później dochodzi do tego także ograniczenie zakresu ruchów. Leczenie jest bardzo szerokie i polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, fizykoterapii, balneoterapii.

Zapalenie stawu dnawe – dna obejmuje przeważnie stawy stóp i rąk. Schorzenie to występuje przeważnie u mężczyzn w 4 dekadzie życia. Polega na odkładaniu się złogów dwumoczanu sodowego w chrząstce stawowej czego konsekwencją jest reakcja zapalna. Choroba przebiega napadami. Ból pojawia się najczęściej w nocy, chory staw jest obrzęknięty i bolesny, a skóra nad nim zaczerwieniona. Po kilku dniach dolegliwości ustępują aż do momentu pojawienia się kolejnego napadu choroby. Choremu podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, staw powinien być unieruchomiony.

Zapalenie stawu neuropatyczne, określane także jako stawy Charcota – w tym przypadku przyczyną jest zaburzenie odżywiania tkanek oraz łączenie się niewielkich urazów niszczących staw w sytuacji, gdy chory nie ma czucia bólu. Schorzenie to pojawia się w przebiegu neuropatii cukrzycowej, trądu oraz jamistości rdzenia kręgowego. Najczęstszym objawem jest obrzęk, niestabilność stawu, nieznacznie ograniczona ruchomość. Leczenie polega na stabilizowaniu stawu za pomocą aparatów ortopedycznych.

Zapalenie stawów krwawiączkowe – dochodzi do niego wskutek samoistnych wylewów dostawowych w przebiegu hemofilii. Nieleczone prowadzi do zniekształcenia stawu.


Choroby układu kostnego Zapalenie stawu objawy Zapalenie stawu leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach