45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna (z ang. Tendintinis) stanowi rodzaj ostrego stanu zapalnego, do którego dochodzi w miejscu przylegania ścięgna do kości lub w miejscu utkania mięśniowego. To schorzenie dotyczy przeważnie osób cierpiących równocześnie z powodu zapalenia pochewki ścięgna.

Przyczyny zapalenia ścięgna

Przeważnie przyczyną tego typu dolegliwości jest uraz i przeciążenia ścięgien, do których dochodzi w trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń lub prac fizycznych. Inną, bezpośrednią przyczyną czasami są także choroby układu mięśniowo-szkieletowego, wady postawy ciała, w tym wymuszona pozycja siedząca przy pracy z komputerem. Poza tym do przyczyn zapalenia zalicza się nieprawidłowe wykonywanie ruchów i nadmierne naciąganie ścięgien - dolegliwość ta często dotyczy sportowców. Do rzadkich przyczyn należy też rozwijająca się infekcja np. w przebiegu gruźlicy lub kiły.

Leczenie zapalenia ścięgna

W trakcie leczenie istotne jest odciążenie chorego stawu. Nie powinno się także przepracowywać ani obciążać chorych obszarów. Gdy nie ma możliwości zrezygnowania z ćwiczeń lub innych prac ruchowych, chorą kończynę należy koniecznie usztywnić. W tym celu doskonale sprawdza się bandaż elastyczny lub opaska. Warto mieć jednak na uwadze, by umiejętnie go stosować - nie może być założony zbyt ciasno i długo na chorą kończynę.

Podczas występowania zapalenia ścięgna dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęku i bólu jest zimny okład z lodu. Najlepszą formą ochładzania jest ręcznik zamoczony w zimnej wodzie lub lód. Przyniesie on ulgę pacjentowi i zmniejszy dolegliwości związane z zapaleniem w początkowej fazie urazu. Jednak należy pamiętać, że zbytnie ochładzanie zwęża naczynia krwionośne i może być przyczyną powikłań u osób chorych na serce, cukrzycę czy zaburzenia naczyń obwodowych.

Do pozostałych niefarmakologicznych metod leczenia zalicza się:

kinezyterapię (gimnastyka lecznicza), fizykoterapia (ultradźwięki, laseroterapia, elektroterapia, krioterapia), taping- używanie plastrów leczniczych. W przypadkach cięższych stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub sterydowe. Przy takich schorzeniach rzadko wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Warto pamiętać, że jeśli dolegliwość ta nie zostanie w odpowiednim czasie zdiagnozowana lub dopuścimy do zaniedbań mogą wystąpić poważne powikłania. Przede wszystkim może to prowadzić do powstania dużych złogów wapniowych w ścięgnie objętym stanem zapalnym i w ostateczności do utrwalonego ograniczenia ruchomości stawu tzw. zamrożony staw.


choroby mięśni przyczyny zapalenia ścięgna jak łagodzić objawy zapalenia ścięgna Zapalenie ścięgna leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach