40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie pochwy

Wydzielina pochwowa określana także jako upławy stanowi naturalny, fizjologiczny, śluz. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie kwaśnego odczyny wydzieliny pochwowej w celu zabezpieczenia narządów rodnych przed przedostaniem się do nich chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zależnie od tego, jak jest przyczyna choroby zakażenia pochwy podzielić można na trzy kategorie:

  • rzęsistkowicę, za która odpowiedzialny jest pierwotniak, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis),
  • grzybicze zapalenie pochwy spowodowane przez drożdżaki (Candida sp.),
  • bakteryjne zakażenie pochwy, czyli bacterial vaginosis (BV).

U kobiet cierpiących na rzęsistkowe zapalenie pochwy niekiedy nie występują żadne objawy, ale dużo częściej występują obfite upławy. W przypadku ostrej fazy zapalenia wydzielina jest szaro-zielona, cuchnąca, wodnista, pieni się i często towarzyszy jej świąd. Gdy dojdzie do zapalenia cewki moczowej pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu oraz ból podczas mikcji.

W przewlekłej fazie zapalenia wydzielina pozostaje jedynie obfita, czasem podbarwiona krwiście.

Czynnikami, które mają wpływ na powstawanie bakteryjnego zakażenia pochwy są: młody wiek kobiety, zaburzenia miesiączkowania, korzystanie z tamponów dopochwowych podczas krwawień miesiączkowych, płukanie pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej oraz częste zmiany partnerów seksualnych, choć BV nie jest uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową.


choroby układu rozrodczego Zapalenie pochwy objawy choroby pochwy Zapalenie pochwy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach