45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie pępka

Zapalenie pępka to dolegliwość, która występuje najczęściej u noworodków w obrębie kikuta pępowiny. Odpowiedzialne za nią są bakterie gronkowca, które przedostają się do organizmu noworodka przez jego delikatną skórę. Spotykane są przypadki jego występowania u dorosłych. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach biednych, gdzie higiena jest na niższym poziomie.

Przyczyny zapalenia pępka

Przede wszystkim winna jest nieodpowiednia higiena oraz, w przypadku niemowląt, zaniedbywanie kikuta pępowiny. Czasami do zapalenia pępka dochodzi także po jego przekłuciu w niesterylnych warunkach lub przez skaleczenie i niedokładne, lub niewłaściwe opatrzenie rany.

Powikłania

Choroba na pierwszy rzut oka nie wygląda groźnie, ale zaniechanie jej leczenia skutkować może poważnymi konsekwencjami. Gronkowce są typem bakterii, które szybko się rozprzestrzeniają i prowadzą do powikłań i komplikacji. Do najczęstszych następstw tego rodzaju zapalenia należy ropień, tężec, zapalenie otrzewnej, martwicze zapalenie powięzi, zgorzel gazowa, a nawet posocznica, która prowadzi do śmierci.

Grupa ryzyka

Najczęściej na zapalenie pępka narażone są dzieci o niskiej wadze lub wcześniaki. Ryzyko występuje także w przypadku niemowlęcia o niskiej odporności na choroby. Kobiety, u których występuje przedłużenie porodu, najczęściej odbieranego w warunkach niesterylnych, także stwarzają zagrożenie dla noworodków zapaleniem pępka. Najczęściej dochodzi do zachorowania u noworodków z założonym cewnikiem pępkowym. U dorosłych zapalenie pępka rozwija się głównie przez zaniedbanie higieny, ale występuje sporadycznie.

Leczenie zapalenia pępka

Leczenie musi być prowadzone przez lekarza. W przypadku noworodków leczenie trwa około dwóch tygodni, jednak może ono się przedłużyć w razie wystąpienia powikłań W takim przypadku noworodek zostaje odizolowany. W celu zwalczenia zakażenia miejscowego korzysta się z antybiotyku, mupiorycyny, która skutecznie niweluje bakterie gronkowca złocistego. Noworodkom aplikuje się środki zapobiegające przejściu w stan wstrząsu lub niewydolności oddechowej. W przypadku groźnych zakażeń zakłada się centralne wkłucie, a pokarm podawany jest pozajelitowo. Dorosłym także podaje się antybiotyki, ale zazwyczaj zapalenie nie jest na tyle poważne, by je stosować. Wystarczy wtedy maść przeciwzapalna, ciepła woda i mydło, by zabić bakterie.

Profilaktyka a zapalenie pępka

Przede wszystkim należy dbać o higienę. Za ten rodzaj zapalenia odpowiadają bakterie, które rozwijają się w środowisku ciepłym, wilgotnym i brudnym - czyli dokładnie takim, jakim jest pępek. Każdego dnia należy dokładnie myć go żelem pod prysznic lub wodą z mydłem. W przypadku noworodków należy bardzo dbać o kikut pępowiny i stosować się do zaleceń lekarza - czyli codziennie przemywać kikut wodą z mydłem lub octaniseptem. Największą uwagę i troskę należy poświęcić wcześniakom, noworodkom o niskiej wadze oraz tym z założonym cewnikiem pępkowym.


choroby skóry zaczerwienienie pępka zaczerwienienie na pępku Zapalenie pępka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach