40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie oskrzeli

To schorzenie dolnych dróg oddechowych, które potrafi znacznie osłabić cały organizm. Przeważnie zapalenie oskrzeli poprzedza kilka dni choroby gardła, krtani i tchawicy. W niektórych przypadkach zapalenie oskrzeli rozwija się w ciągu kilku godzin.

Charakterystycznym objawem tego rodzaju schorzenia jest kaszel, który jest początkowo suchy. Kaszel przy zapaleniu oskrzeli staje się męczący i napadowy, a jego napady powodują odkrztuszenie wydzieliny. W tym przypadku kaszel zamęcza chorego.

W leczeniu zapalenia oskrzeli korzysta się ze środków o działaniu wykrztuśnym, rozkurczowym, wzmacniającym oraz antybiotyków. Proces leczenia powinien być nadzorowany przez lekarza. Leczenie na własną rękę może jedynie pogorszyć stan chorego (może się okazać, że zapalenie oskrzeli przejdzie z fazy ostrej w przewlekłą). Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest bardzo trudne do wyleczenia. Może powodować uszkodzenie. Może sukcesywnie niszczyć oskrzela i upośledzać oddychanie.

W trakcie kuracji zaleca jest spożywanie dużych ilości płynów, wody mineralnej, herbat ziołowych i owocowych. Chory powinien leżeć w łóżku i często zmieniać pozycję ciała z boku na bok. Dzięki temu wydzielina łatwiej oderwie się i zostanie wykrztuszona. W wykrztuszaniu wydzieliny pomaga oklepywanie pleców dłonią.

Podczas iniekcji wirusowych, szczególnie zapalenia oskrzeli warto jeść kasze jaglniną. Ma ona właściwości antywirusowe i wysuszające.


choroby układu oddechowego zapalenie oskrzeli u małego dziecka zapalenie oskrzeli przyczyny Zapalenie oskrzeli objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach