45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie migdałków

Migdałki stanowią naturalną ochronę organizmu przed zarazkami. Mimo wszystko w niektórych przypadkach same przegrywają z nimi walkę. Towarzyszy temu zapalenie, ciężki do zniesienia ból i trudności z przełykaniem. Stan taki występuje znacznie częściej w przypadku dzieci niż dorosłych. Zbyt późno rozpoznane lub zbagatelizowane grożą poważnymi powikłaniami.

Ryzyko zachorowania

Do grupy ryzyka tego schorzenia zalicza się przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Między 20-25. rokiem życia zanika zwykle migdałek gardłowy (określany jako “trzeci”), który stanowi częstą przyczynę problemów zdrowotnych u dzieci.
Dzieci zdecydowanie rzadziej skupiają się na swojej higienie osobistej, a przy tym ich odporność jest nieznacznie obniżona.

Objawy zapalenia zapalenia migdałków

Gdy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych, to przede wszystkim pojawia się ich zaczerwienienie oraz powiększenie, a w niektórych przypadkach obłożenie żółtymi punkcikami (czopami), zlokalizowanymi na tylnej ścianie gardła. Towarzyszy temu silny ból gardła, przez który mamy trudności z przełykaniem różnych pokarmów.

Leczenie zapalenia bakteryjnego

W sytuacji gdy dolegliwości nie ustępują w ciągu dwóch dni i zaczynamy podejrzewać o to zapalenie migdałków, to w takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Jeżeli analiza z gardła potwierdzi , że przyczyną choroby są paciorkowce, wówczas podejmuje się leczenie penicyliną.
Robi się to najczęściej wtedy, gdy ktoś z rodziny choruje na paciorkowcowe zapalenie migdałków. W leczeniu chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odczynu zapalnego, które odbywa się głównie przy terapii antybiotykowej.

Jak pozbyć się wirusa?

Zapalenie migdałków, którego przyczyną są wirusy, przeważnie ma łagodniejszy przebieg, niż to ma miejsce przy bakteryjnym podłożu. Wtedy podejmuje się czynności takie jak przy zapaleniu gardła (płukanie go roztworem soli kuchennej, naparem z rumianku lub szałwii, ssanie cukierków w celu nawilżenia błony śluzowej gardła).
Bóle objawowe (ból głowy i gorączkę) można wyleczyć, stosując leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Ich jedynym składnikiem czynnym jest paracetamol lub ibuprofen. Dzięki swojemu działaniu przynosi zdecydowaną ulgę i pozwala na lepsze znoszenie choroby.

Co można jeszcze zrobić?

Przy takiej dolegliwości wskazane jest pozostanie w łóżku oraz zapewnienie wystarczającego ciepła. Połykanie jest utrudnione i może przysparzać ból, dlatego też najlepiej jeść tylko miękkie lub płynne pokarmy. Dużo pijemy, przede wszystkim wody mineralnej. Rezygnujemy z soków owocowych, które mogą dodatkowo podrażnić gardło. Zbawienne będzie dla nas picie zimnego mleka, które załagodzi dokuczające dolegliwości.


Choroby laryngologiczne przyczyny zapalenia migdałków leczenie zapalenia migdałków objawy zapalenia migdałków
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach