40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego - podobnie jak w przypadku zapalenia wsierdzia - powstaje zarówno z przyczyn bakteryjnych lub reumatycznych, jak i w wyniku zakażeń wirusowych (np. grypy, odry), chorób układowych, odczynów toksycznych, reakcji alergicznych itd.

Przebieg tego schorzenia może występować jako proces dotyczący jedynie tkanki mięśniowej, składającej się na warstwę środkową serca, lub też towarzyszyć zapaleniu wsierdzia, lub osierdzia.
Charakterystycznym objawem w tym przypadku jest obrzęk poszczególnych włókienek mięśniowych, zapalny wysięk, naciek komórkowy pomiędzy tymi włókienkami, zmiany metaboliczne, ich kruchość oraz obumieranie.

Czasami zapalenie mięśnia sercowego przebiega bardzo gwałtownie i szybko dochodzi do ostrej jego niewydolności.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

Leczenie jest uzależnione od tego, co wywołało tę chorobę. W jego trakcie istotna jest systematyczność, dokładność, leżenie w łóżku, ograniczenie wszelkich zbędnych wysiłków fizycznych, zlikwidowanie ewentualnie istniejących w organizmie ognisk zapalnych itp. Leczenie tego schorzenie to długotrwały proces uzależniony od typu zapalenia, przebiegu i nawrotów choroby.

Po leczeniu szpitalnym bardzo ważne jest systematyczne kontynuowanie zaleconego leczenia domowego, oszczędzający tryb życia i rekonwalescencja sanatoryjno-uzdrowiskowa oraz regularne kontrole lekarskie i testy laboratoryjne.


choroby serca leczenie zapalenia mięśnia sercowego objawy zapalenia miesnia sercowego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach