40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Zapalenie jądra

Za zapalenie jąder odpowiadać może wiele bakterii czy wirusów, ale przeważnie jest skutkiem zapalenia najądrzy (przewodów łączących jądra z nasieniowodami). Jądra i najądrza znajdują się w mosznie. Przeważnie w jednym z jąder stan zapalny jest intensywniejszy niż w drugim.

Bardzo często odpowiedzialne za zapalenie wirusowe jest zapalenie przyusznic. Niemal 30% przypadków zapalenia przyusznic po okresie dojrzewania, przy tego rodzaju schorzenia rozwija się zapalenie jąder. Występuje ono dosyć często u dorastających chłopców (w wieku 10 lat i powyżej), na ogół pojawia się w cztery do sześciu dni od początku pojawienia się zapalenia przyusznic. W przypadku 30% chłopców, u których zapalenie jąder rozwija się w przebiegu świnki, obecna jest atrofia jąder. Zapalenie jąder będące wynikiem świnki może prowadzić u mężczyzny do niepłodności.

Wielokrotnie przyczyną zakażenia bakteryjnego, występującego u młodych, heteroseksualnych mężczyzn jest: rzeżączka (Neisseria gonorrhoeae) oraz chlamydia (Chlamydia trachomatis). Gdy mowa o dzieciach i starszych mężczyznach to bardziej powszechnie występującymi przyczynami zapalenia jąder są patogeny typowo występujące w układzie moczowym.

U chorych na zapalenie jąder i najądrzy charakterystyczny jest ból, moszna staje się obrzęknięta, a chodzenie może przysparzać trudności.

Rozpoznania dokonać można na podstawie badania moszny. W celu zidentyfikowania przyczyny zakażenia pobiera się wymazy z cewki moczowej oraz mocz do badania.

Leczenie oparte jest na podawaniu antybiotyków, leków przeciwbólowych i zastosowaniu specjalnego worka podtrzymującego mosznę, aby ulżyć dolegliwościom bólowym.


choroby układu rozrodczego zapalenie jądra przyczyny Zapalenie jądra leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach