45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie dróg żółciowych

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, która przeważnie towarzyszy innemu zapaleniu np. pęcherzyka żółciowego. Za zapalenie odpowiada utrudniony odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego. Zastój żółci w drogach zółciowych jest groźnym schorzeniem na którego powstawanie wpływ ma postępujące włóknienie, niszczenie i zwężenie wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Przeważnie skutkiem takiego stanu jest marskość i niewydolność wątroby i powikłania z nią związane.

Przyczyna zapalenia dróg żółciowych

Za zapalenie dróg żółciowych odpowiadają drobnoustroje, które rozwijają się w dwunastnicy, a następnie przedostające się do dróg żółciowych. Należą do nich przede wszystkim:

  • pełzak czerwonki,
  • bakterie jelitowe,
  • pałeczka zapalenia płuc,
  • drożdżaki.

Objawy zapalenia dróg żółciowych

Najczęstsze objawy tego rodzaju schorzenia to:

  • gorączkę i dreszcze,
  • bolesność prawego podżebrza,
  • nasilona zółtaczka.

Leczenie zapalenia dróg żółciowych opiera się na antybiotykoterapii. Rozpoznania dokonać można na podstawie typowych objawów i przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, które wykazują, że chory ma zwiększone stężenie bilirubiny i fosfatazy alkalicznej oraz podwyższony stan zapalny we krwi.

U chorych ze znacznymi zwężeniami dróg żółciowych wykonać można endoskopowe poszerzenie zwężonych odcinków przewodów żółciowych przy użyciu balonów wprowadzanych do dróg żółciowych. Można również założyć protezę w miejscu przewężenia dróg żółciowych, jednak gdy leczenie pozostaje nieskuteczne, lekarz powinien wykonać na pacjencie przeszczepienie wątroby.

Dzisiejsza medycyna nie daje możliwości całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Leczenie farmakologiczne ma jedynie na celu spowolnić proces chorobowy. Nawet leczenie endoskopowe nie jest w stanie zatrzymać rozwoju choroby.

Zakończenie leczenia i co dalej?
Po długotrwałym procesie leczenia zapalenia dróg żółciowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy nasz zbadał nas pod kątem powikłań choroby, takich jak rak dróg żółciowych czy raz wątroby, trzustki i jelita grubego.
W związku, z tym że całkowite wyleczenie jest niemożliwe, chory powinien całkowicie rzucić palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.


choroby układu pokarmowego przyczyny zapalenia dróg żółciowych objawy zapalenia dróg żółciowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach