45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka określane bywa także zapaleniem żołądka. Przy tym schorzeniu ma miejsce uszkodzenie błony śluzowej żołądka w wyniku działania wielu czynników. Skutkiem tego jest powstanie stanu zapalnego.

Jako rodzaje tego schorzenia wymienia się: zapalenie żołądka ostre (krwotoczne, ostre, spowodowane przez Helicobacter pylori, ropne), zapalenie żołądka przewlekłe, przewlekłe zapalenie niezanikowe, za które odpowiedzialne jest Helicobacter pylori, autoimmunologiczne zapalenie zanikowe, zapalenie zanikowe, o innej etiologii niż autoimmunologiczne.

Szczególne rodzaje zapaleń: chemiczne (reaktywne), eozynofilowe, spowodowane napromienianiem, limfocytowe (w przebiegu celiakii, polekowe), nieinfekcyjne ziarniniakowe (choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza, ziarniniak Wegenera i inne) oraz infekcyjne: bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze, kiłowe.

Skutkiem takiego stanu jest uszkodzenie błony śluzowej oraz jej zanik. Towarzyszą temu nagłe objawy począwszy od bólu i ucisku w górnej części brzucha. Miejsce to często nazywane jest dołkiem podsercowym. Pojawiają się nudności i wymioty, czasem także biegunka. W sytuacji, gdy zapalenie jest typu krwotocznego możemy się spodziewać krwawych wymiotów oraz luźnych, czarnych stolców.

Przewlekle zapalenie żołądka zwykle nie daje objawów. W niektórych przypadkach pojawić się mogą bóle górnej części brzucha, brak apetytu, uczucie pełności.

Objawy stają się intensywniejsze po spożyciu tłustych posiłków i alkoholu. Jeśli wymioty czy niemożność przyjmowania płynów pojawia się nagle i jest bardzo uporczywa należy koniecznie zgłosić się do lekarza, aby uniknąć m.in. odwodnienia.

Nie zwlekajmy kontaktu z lekarzem, jeśli pojawiła się krew w wymiotach, stolce są smoliste, a bóle brzucha stają się bardzo bolesne. Uważajmy także na nagłe zasłabnięcia czy osłabienia organizmu.

Czasami zapalenie mija samoistnie po wyeliminowaniu czynnika, który je wywołuje. Stosunkowo rzadko dochodzi do powikłań takich jak: krwotok, zapaść i wstrząs krwotoczny, niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, rak żołądka. Rozpoznania dokonuje się w trakcie gastroskopii, niekiedy także przez pobranie wycinka do badań.

Leczenie odbywa się w warunkach domowych. Zaleca się pierwszego dnia przyjmowanie wyłącznie płynów, następnego jedzenie kleiku i bułek. Stopniowo powraca się do normalnej diety unikając alkoholu, kawy, przypraw.

Leczenie farmakologiczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu leków hamujących wydzielanie kwasu solnego, przyspieszających gojenie zmian zapalnych, zobojętniających kwas solny, dostępnych bez recepty oraz antybiotyków w przypadku zakażenia Helicobacter pylori. Rzadko w przypadku krwawienia stosuje się operację wycięcia żołądka.

W profilaktyce tego schorzenia najważniejsze jest przestrzeganie odpowiedniej higieny osobistej, myciu jedzenia, unikaniu kontaktów owadów z żywnością. Nie wolno spożywać nieświeżych potraw lub z podejrzanych miejsc. Leki należy przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem. Nie powinno się palić papierosów i spożywać alkoholu.


choroby układu pokarmowego uszkodzenie błony śluzowej ostre zapalenie żołądka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach