40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Zakażenie poronne

Zakażenie poronne to rodzaj zakażenia, które zazwyczaj przebiega łagodnie i szybko mija. Ten rodzaj zakażenia określany jest jako wirus polio, który odpowiada za powstawanie choroby Heinego-Medina. Wirusem tym zakazić się można drogą fekalno-oralną do nabłonka jelit, gdzie zaczyna się replikować. Proces ten trwa od 9 do 12 dni.

Po takim czasie przenosi się na węzły chłonne i układ krwionośny. Na tym etapie organizm ma możliwość wykrycia tego wirusa i wytworzyć przeciwciała, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie rozwoju zakażenia. Gdy jednak organizmowi nie uda się odpowiednio wcześnie wykryć wirusa, to w takim przypadku objawy mogą być znacznie intensywniejsze. Wirus może rozprzestrzenić się po całym organizmie, dochodząc do rdzenia kręgowego.

W niektórych przypadkach choroba nie daje żadnych objawów. Innym razem może prowadzić nawet do zgonu. Nie ma swoistych cech tego zakażenia. Może dojść także do porażenia mózgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy zapalenie mózgu.

Przeciwko tej chorobie można zaszczepić się odpowiednimi szczepionkami. Pierwszą z nich jest Szczepionka Koprowskiego, która była podawana doustnie. Zawierała w sobie atenuowanego wirusa. Szybko zastąpiła ją druga o nazwie Sabina.

Sabina zawiera żywe atenuowane wirusy. Podawana jest doustnie. Łatwiejsze podawanie umożliwia szczepienia masowe, co istotne jest w krajach rozwijających się ze względu na częste występowanie choroby w tych rejonach (Indie, Pakistan, Nigeria), gdzie trudno o odpowiedni personel medyczny. Dzięki szczepionce uzyskuje się miejscową i ogólną odporność. Wirus atenuowany jest zaraźliwy dla osób nieszczepionych. Wadą szczepionki Sabina jest możliwość rewersji. Jednak zachorowania poszczepienne zdarzają się niezwykle rzadko - 3,8 przypadków na 10 milionów szczepień.

Stosuje się także jeszcze inną szczepionkę – Salkę, która ze względu na brak możliwości rewersji jest zalecana przez niektórych lekarzy. Salka składa się z unieszkodliwionych wirusów podawanych pozajelitowo. System ten daje jedynie odpowiedź ogólnoustrojową.


choroby układu rozrodczego choroba Heinego-Medina zakażenie wirusem polio
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach