45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenia percepcji wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowej występują najczęściej u dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Problem nie dotyczy konkretnie oczu, ponieważ część obrazu zapisywana jest w rogówce, ale interpretowana jest w mózgu, co dopiero umożliwia zobaczenie konkretnego obrazu. Gdy mowa o prawidłowym rozwoju percepcji to jest on konieczny dziecku, zwłaszcza od 5 roku życia, kiedy to dziecko rozpoczyna naukę w klasie “zerowej” czy też podstawówce. Za sprawą zaburzeń niemożliwa staje nauka czytania i pisania. Opóźniony rozwój percepcji nie zawsze jest groźny. Jednak, gdy umiejętności te opóźniają się zbyt długo, to można mówić o poważnych zaburzeniach.

Nie wiadomo co konkretnie przyczynia się do tego typu zaburzeń. Prawdopodobnie ich podłoże znajduje się w genach lub są wynikiem zaburzeń funkcjonowania układu nerwicowego. Innymi przyczynami mogą być nabyte choroby, takie jak głuchota czy też inne formy kalectwa.

Czym są zaburzenia percepcji wzrokowej?
Dzieci dotknięte tym rodzajem zaburzeń, doświadczają trudności lub całkowicie nie są w stanie się nauczyć podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie. Problemem dla nich może być także postrzeganie przedmiotów w przestrzeni lub nawet ich rozróżnianie. Wszystko to sprowadza się do tego, że dziecko może mieć trudności z odnalezieniem się w wielu czynnościach, do których zaliczają się, chociażby zajęcia sportowe. Dziecko, mimo że może być naprawdę mądre i rozumieć wiele rzeczy to nie będzie jednak umiało sobie poradzić nawet z prostymi czynnościami. Skutkiem tego u młodego człowieka mogą pojawiać się kompleksy oraz liczne problemy emocjonalne. Wszystko to powoduje znaczne opóźnienie w nauce czytania i pisania, jak i masę problemów w psychice dziecka.

Skutki zaburzeń percepcji wzrokowej
Konsekwencją takich zaburzeń będzie nie tylko opóźnienie procesu nauki czytania, pisania czy zdolności nauki, ale także różnica w postrzeganiu świata przez dziecko. Obok samych zaburzeń występują także problemy wzrokowo-koordynacyjne, postrzeganie przedmiotów w przestrzeni czy stałość postrzegania.

Dysleksja
Stanowi ona dosyć częsty i specyficzny rodzaj zaburzeń percepcji wzrokowej. Głównie polega ona na utrudnieniu zdolności nauki czytania i pisania. Istnieje jej kilka rodzajów, które właśnie są odmianami zaburzeń percepcji wzrokowej. Dysleksję słabszą bądź bardziej rozwiniętą można spotykać u ludzi w każdym wieku, jest to pozostałość po przebytych zaburzeniach percepcji wzrokowej. Można podzielić ją na:

Typy dysleksji:

dysleksja wzrokowa - czyli zaburzenia percepcji wzrokowej i pamięci, które powiązane są z zaburzeniami koordynacji,
dysleksja słuchowa - zaburzenia funkcji słuchowej oraz dźwięków mowy,
dysleksja integracyjna - głównie zaburzona jest koordynacja,
dysleksja mieszana - czyli występuje kilka różnych dysleksji,

Leczenie zaburzeń percepcji
Leczenie tego typu zaburzeń oparte jest przede wszystkim na odpowiedniej terapii oraz ćwiczeniach mających na celu rozwój umiejętności dziecka. Wszystko to jest zależne od stopnia zaawansowania zaburzeń oraz ich rodzaju. Zaburzenia nie oznaczają, że dziecko nie nauczy się nigdy pisać czy czytać, jednak powodują, że będzie miało ono spore problemy z nauką takich podstawowych czynności i umiejętności. Leczenie, czy też specjalnie dobrane ćwiczenia dla dziecka, pomogą mu w miarę szybko nauczyć się tych zdolności i lepiej się rozwijać.


dysleksja choroby genetyczne moje dziecko nie uczy się czytać Zaburzenia percepcji wzrokowej leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach