44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości stanowi grupę nieprawidłowości wynikających z nieprawidłowego ukształtowania osobowości. Za główny objaw uważa się trudności z przystosowaniem się do życia.

Główne objawy nieprawidłowości:

  • brak zainteresowań
  • nietrwałość związków partnerskich
  • brak hierarchii wartości
  • brak wytrwałości w dążeniu do celi
  • brak umiejętności wykorzystania swoich doświadczeń

Skutkiem takich nieprawidłowości mogą być: brak rodziny, łatwe popadanie w nałogi, konflikty z prawem, kłopoty w życiu seksualnym, problemy ze zdobyciem wykształcenia i znalezieniem pracy.

Określając odmiany osobowości, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy przeżywania i zachowywania się, które oddziałują na całe postępowanie osób chorych. Zaburzenia osobowości mogą występować pod postacią ekscentryczności postępowania polegającą na nieufności, dziwaczności, chłodzie uczuciowym oraz żywiołowością reagowania odznaczającą się impulsywnością, brakiem konsekwencji. W wielu przypadkach u osób, które doświadczają zaburzeń osobowości, pojawia się także lękliwość w kontaktach z otoczeniem ukazująca się jako bierność, drobiazgowość i łatwe uzależnianie się.

Bardzo trudno określić, co konkretnie odpowiada za powstawanie zaburzeń osobowości, ponieważ kształtowanie się osobowości jest długim procesem, w którym uczestniczą różne czynniki i okoliczności. Na chwilę obecną nie wiadomo czy większy mają wpływ czynniki wrodzone, czy czynniki działające już po urodzeniu.

Leczenie takiej dolegliwość jest bardzo trudne i mało efektywne. Jednak stosowanie leków i psychoterapii może poprawić codzienne życie chorych.


choroby psychiczne Zaburzenia osobowości objawy Zaburzenia osobowości leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach