40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Wole proste

Czyli powiększenie tarczycy (gruczołu tarczowego), bez nadczynności hormonalnej i bez objawów nadczynności hormonalnej. Odpowiedzialny za powstanie wola prostego może być niedobór lub nadmiar jodu, nadmiar wapnia w organizmie (wapń wpływa na wchłanianie jodu), związki wolotwórcze obecne w diecie (goitryny) np. w kapuście, soi, orzeszkach ziemnych, czasami leki, także okres dojrzewania i pokwitania (zwiększone zapotrzebowanie na tyroksynę), również okres ciąży.

Istnieją dwa typy wola: wole proste miąższowe lub rozlane, które powstają przy gruczole tarczowym powiększonym równomiernie oraz wole proste guzowate posiadające łatwo wyczuwalne guzki w obrębie powiększonego gruczołu tarczowego - guzki mogą okazać się gruczolakami.

Powiększenie tarczycy, do którego dochodzi przejściowo w okresie pokwitania, nazywamy wolem młodzieńczym. Kobiety mogą mieć wole proste w czasie okresu i ciąży. Wole proste rozlane, jeżeli nie uciska krtani i nie przeszkadza, nie jest właściwie chorobą i tylko brzydko wygląda. Stosunkowo rzadko z wola prostego rozwija się nadczynność gruczołu tarczowego, w związku z tym każde wole proste powinno być okresowo kontrolowane przez lekarza. Niekiedy z wola prostego może powstać nowotwór tarczycy. Wole proste może sięgać aż do śródpiersia i pierwszego żebra i jest wtedy nazywane wolem zamostkowym, ale przeważnie znajduje się w obszarze szyi. Wole śródpiersiowe sięgające do łuku aorty albo niżej może przyczyniać się do porażenia nerwu krtaniowego, jeżeli ma zbyt duże rozmiary. W sytuacji, gdy wole proste nie ma objawów niewydolności gruczołu tarczycy i objawów braku hormonów, to nie wymaga leczenia - może być jedynie niewygodne z punktu widzenia estetycznego i operacje przeprowadza się wtedy jedynie ze względów kosmetycznych.

Wizyty u lekarza i badań wymaga każde wole proste, gdy uciska krtań, powoduje chrypkę, duszności, trudności w połykaniu oraz oddychaniu (świszczący oddech) - w takich przypadkach potrzebna operacja, w celu zlikwidowania ucisku. Leczenie wola prostego może trwać do 2 lat - terapia roztworem Lugola. Natomiast wole guzowate powinno być poddane badaniom scyntygraficznym, hormonalnym, biopsyjnym i ultrasonograficznym tarczycy.


choroby tarczycy tarczyca objawy choroby hormonalne objawy chorób tarczycy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach