45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Wodobrzusze

Wodobrzusze (puchlina brzuszna) to stan, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynu w jamie brzusznej, określany także płynem puchlinowym. Właściwa ilość płynu, która znajduje się w obrębie jamy brzusznej ma na celu amortyzować znajdujące się w niej narządy i wynosi poniżej 150 ml. Wodobrzusze to nie choroba, ale objaw wielu schorzeń, który zwykle świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Przyczyny wodobrzusza

Za wodobrzusze przeważnie odpowiada:

  • Marskość wątroby (najczęstsza przyczyna wodobrzusza ? ok. 80% przypadków)
  • Gruźlica
  • Zapalenie trzustki
  • Zastoinowa niewydolność krążenia
  • Nadciśnienie
  • Niewydolność nerek
  • Powikłanie nowotworowe

Marskość wątroby należy do najczęstszych przyczyn wodobrzusza, wynosi ok. 80% wszystkich przypadków. To choroba przewlekła, w której miąższ wątroby ulega postępującemu włóknieniu wskutek przewlekłego procesu zapalnego.

Powikłania
Skutki wodobrzusza wiążą się z dusznościami, wynikającymi z ucisku na przeponę przez dużą ilość płynu w jamie brzusznej. Dodatkowo dochodzi do translokacji bakterii z jelita do płynu w jamie otrzewnej, co może spowodować bakteryjne zapalenie jamy brzusznej. Poza tym wodobrzusze może sprowadzać się do powstawania obrzęku kończyn dolnych.

Diagnostyka
Wodobrzusze wykrywane być może podczas badań fizykalnych jamy brzusznej. W tym celu stosuje się badanie palpacyjne polegające na macaniu określonego obszaru. W przypadku wystąpienia wodobrzusza, lekarz, opukując brzuch, może wykryć stłumienie odgłosu wywołanego przez przemieszczanie się płynu. Występuje także objaw chełbotania.
Żeby zdiagnozować wodobrzusze, lekarz może także zlecić badanie krwi i paracentezę, czyli nakłucie brzucha w celu pobrania płynu. Przed takim zabiegiem zazwyczaj wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG), dzięki któremu można ocenić rozmiar i kształt narządów znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Alternatywnym działaniem może być tomografia komputerowa, echokardiografii, bądź innych badań obrazowych.

Leczenie wodobrzusza
Leczenie wodobrzusza wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Wstępnie stosuje się terapię przyczynową schorzenia podstawowego. Jest to przypadek wodobrzusza spowodowany hipoalbuminemią, gdzie konieczne jest uzupełnienie białek z grupy albumin. W leczeniu objawowym wykonuje się lecznicze nakłucie jamy otrzewnej, opuszczając płyn oraz podawaniu pacjentowi leków moczopędnych (diuretyków) w sposób doustny, bądź dożylny. Diuretyki mają za zadanie zwiększenie wydalania wody z organizmu. Ponadto chory powinien stosować się diety niskosodowej, ograniczającej dostarczania sodu organizmu.


choroby cywilizacyjne Przyczyny wodobrzusza Powikłania wodobrzusza Leczenie wodobrzusza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach