40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Wodniak jądra

Wodniaki jąder leczone są operacyjnie - hydrocelektomia. W trakcie operacji otwiera się torbiel i wycina lub wywija jej ściany. Nakłuwanie wodniaka nie daje większych rezultatów - choroba szybko wraca, a przez kolejne nakłucia łatwo można nie zauważyć tworzącego się nowotworu jądra.

Wodniak jądra pojawia się przeważnie po stronie prawej, bardzo rzadko zdarza się po obu stronach. W celu odróżnienia go od przepukliny należy podświetlić worek mosznowy. Wodniak jądra może też utworzyć się po leczeniu operacyjnym żylaków powrózka nasiennego.

Cechą charakterystyczną dla wodniaka jądra jest powiększenie jądra, które jednak nie boli i jest sprężyste w dotyku, a skóra na mosznie ma normalny wygląd. Wodniaki dzieli się na wrodzone i nabyte. W przypadku wodniaków wrodzonych najczęściej nie zachodzi zagrożenie czynności jąder i przeważnie są zmianą wyłącznie o charakterze kosmetycznym. W sytuacji, gdy jednak wodniaki wrodzone nie wchłoną się do 12 miesiąca życia, rozważa się leczenie operacyjne. Przyczyną wodniaka nabytego może być ostre, przewlekłe i nieswoiste zapalenie jądra, zapalenie najądrza, a także nowotwór jądra. Płyn w osłonkach jądra gromadzi się na skutek zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonki pochwowe. Kiedy płynu w mosznie jest już dużo, chory ma problemy z chodzeniem. Wodniak jądra wpływa też na wytwarzanie plemników, a także może wywołać zanik jądra.

Przy rozpoznaniu wodniaka jądra należy uwzględnić przepuklinę pachwinowo-mosznową, nowotwór jądra i zapalenie jądra: wodniak jądra jest niebolesny, ma kształt rozdętego balonu, jest gładki i nie utrudnia oddawania moczu, podczas gdy w przepuklinie pachwinowo-mosznowej stwierdzamy istnienie wrót przepukliny i możliwość odprowadzenia zawartości worka przepuklinowego, natomiast w przypadku wystąpienia zapalenia jądra choremu doskwiera ogromny ból, a skóra moszny jest zaczerwieniona i obrzęknięta. W związku z tym, by na samym początku wykluczyć możliwość wystąpienia nowotworu jądra, zapalenia jądra i przepukliny pachwinowo-mosznowej, przeprowadza się badanie ultrasonograficzne USG.

Badania laboratoryjne w przypadkach niepowikłanych wodniaków nie wykazują żadnych zmian patologicznych. Wodniak jądra nabyty leczy się operacyjnie.


choroby układu nerwowego powiekszenie jądra leczenie wodniaka jadra objawy wodniaka jądra
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach