40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Wirusowe choroby weneryczne

Które z chorób wenerycznych są wirusowe?

Do wirusowych chorób wenerycznych zalicza się m.in. AIDS, opryszczkę narządów płciowych, wirusowe zapalenie wątroby oraz brodawki weneryczne.

AIDS:

Z angielskiego jest to skrót od Aquired Immunodeficiency Syndrome, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności. Choroba ta u każdego chorego może przebiegać inaczej. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zakażenia wirusem HIV. Obecnie na świecie zarażonych jest nim ok. 40 mln, natomiast w Polsce około 10 tys. Liczby te stale wzrastają.

Pierwsze objawy pojawiają się po około 2 do 4 tygodni od zarażenia. Wtedy następuje intensywne namnażanie wirusa w naszym organizmie. Objawy te mają nazwę ostrej choroby retrowirusowej. Symptomy jednak są zbyt ogólne, by kojarzyć je z HIV. Są to: złe samopoczucie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowo-stawowe, utrata masy ciała, wysypki skórne.

Później przechodzi do fazy zakażenia utajonego, w której wirus bezobjawowo rozwija się w organizmie. Po upływie około 8-10 lat zaczynają pojawiać się objawy choroby. Po tym okresie po 3 latach zaczyna rozwijać się AIDS.

Do zarażenia wirusem HIV może dojść poprzez kontakty seksualne bez zabezpieczenia (ok. 80% wszystkich zarażeń), drogą krwiopochodną, poprzez używanie tej samej strzykawki oraz drogą wertykalną, to znaczy podczas porodu.
Nie można natomiast zarazić się przez łzy, ślinę, używanie tego samego ręcznika, podanie dłoni itp.

OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH:

W przypadku mężczyzn dotyczy napletka i żołędzi, niekiedy także sięga dróg moczowych, utrudniając wydalanie moczu.

U kobiet pokryte pęcherzami są zazwyczaj wargi sromowe, pochwa, krocze, czasami nawet wewnętrzna strona ud i pośladki. U osób uprawiających seks analny powstawać może także zakażenie odbytnicy.

Zarazić można się przez kontakt seksualny, a w przypadku małych dzieci wertykalnie, czyli od matki podczas porodu. Zakażenie może prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY:

W tym przypadku mowa o zapaleniu typu B i C, bo to właśnie one zaliczane są do chorób wenerycznych (chociaż zarazić nimi można się w wiele innych sposobów, np. robiąc manicure!). Ten rodzaj zakażenia uznawany jest za przyczynę raka i marskości wątroby. W Polsce choruje prawie 2% populacji.

Bardzo wielu zakażonych nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, ponieważ zwykle zapalenie wątroby jest przewlekłe i latami objawy potrafią być bardzo skąpe. Przez to wczesna wykrywalność tej choroby jest bardzo niska i rozpoznanie zwykle łączy się już z pierwszymi powikłaniami.

W celu wczesnego rozpoznania choroby należy przeprowadzić prosty test serologiczny. Może on uratować życie.

BRODAWKI WENERYCZNE:

Określane także jako kłykciny kończyste. Stanowi ono najczęstsze schorzenie, które przekazywane jest drogą płciową. Ze wszystkich odmian wirusów, których jest około 100 - 30 przekazywanych jest wenerycznie. Zmiany chorobowe występują w podobnych miejscach jak opryszczka narządów płciowych.

Przeważnie stosuje się leczenie farmakologiczne, w którego trakcie pacjent musi zaaplikować sobie na brodawki zaleconą przez lekarza maść. W skrajnych przypadkach może dojść do leczenia chirurgicznego bądź laseroterapii. Niestety, choroba często wraca, a leczenie przynosi jedynie tymczasową remisję.


opryszczka narządów płciowych brodawki weneryczne choroby weneryczne kłykcie kończyste
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach