44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Urazy i złamania nosa

Istotna w tym przypadku jest pomoc już w domu. W jej trakcie należy ułożyć chorego w pozycji siedzącej lub półleżącej z głową pochyloną ku dołowi, tak by krew nie spływała do gardła. Można także podać leki przeciwbólowe w tabletkach. Później należy przewieźć chorego do lekarza, ponieważ szybka pomoc zaraz po urazie pomoże uniknąć następstw urazu i powikłań, a także leczenia operacyjnego.

Do następstw i powikłań urazu nosa zalicza się: krwawienie z jednego przewodu nosowego (nawet 10 dni po urazie, a czasami nawet później), pojawienie się jasnego, wodnistego płynu wypływającego z jednego przewodu nosowego, trudności w oddychaniu przez nos (wywołane stopniowym zmniejszaniem się drożności nosa), odma podskórna powiek (wywołana zaleganie powietrza pod powiekami, które zwęża szparę powiekową, można nawet wyczuć trzeszczenie powietrza przy dotyku), a także ból i zaczerwienienie skóry nosa oraz podwyższenie temperatury.

Wszystkie te objawy muszą być skonsultowane z laryngologiem. Należy szybko skontaktować się z lekarzem w przypadku: pojawienia się gorączki, wystąpienia krwawienia z nosa, pojawienia się objawów stanu zapalnego (zaczerwienie, obrzęk, ból, uczucie gorąca w obrębie nosa, utraty przytomności, zaburzeń widzenia.

Do objawów urazu nosa poza poza krwawieniami zalicza się: zniekształcenie, obniżenie piramidy nosa, krwiaka na tkankach miękkich, krwiaka oczodołu, obrzęk tkanek miękkich, a także bóle głowy oraz niedrożność nosa i zaburzenia węchu. Przeważnie jednak mamy do czynienia ze złamaniem zamkniętym kości nosa. Leczenie oparte jest przede wszystkim na nastawieniu kości nosa, założeniu tamponady przedniej oraz podawaniu antybiotyków. Można założyć też opatrunek zewnętrzny nosa tzw. szynę zewnętrzną nosa. Poważniejsze w skutkach są złożone złamania otwarte piramidy nosa, które wymagają oczyszczenia tkanek miękkich, nastawienia kości i unieruchomienia. W celu unieruchomienia używa się szwów drucianych. Do urazów nosa zalicza się także stan nosa związany z operacją nosa i zatok przynosowych. Taki uraz może wywołać krwawienie śródoperacyjne i pooperacyjne. Najczęściej wykonuje się operacje przegrody nosa, polipów nosa, mukotomie, zatok szczękowych.Choroby laryngologiczne leczenie zlmanego nosa Urazy i złamania nosa postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach