44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Uchyłek Meckela

Uchyłek Meckela stanowi pozostałość po przewodzie żółtkowo – jelitowym z okresu płodowego. Przeważnie jego długość wynosi 5 – 6 cm, znajduje się w końcowym odcinku jelita krętego i jest ślepo zakończony. Uchyłek ten dotyczy około 15% ludzi i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Uchyłek Meckela wysłany jest błoną śluzową żołądka, dwunastnicy oraz tkanki trzustki co czasami przyczynia się do powstawania owrzodzeń i krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W większości przypadków uchyłek Meckela nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Chorobę rozpoznaje się, dopiero gdy występują powikłania. Rozpoznanie uchyłku w trakcie operacji jest bardzo łatwe. Znacznie trudniej jest go zdiagnozować nieinwazyjnie. Możliwe to jest jedynie za pomocą badania izotopowego z technetem.

Niekiedy choroba wywołuje nagłe krwawienia i krwotoki do przewodu pokarmowego, skręty jelita, zapalenie uchyłku z możliwością przebicia, a w konsekwencji tego zapalenie otrzewnej. Jeżeli krwawienie jest masywne, występuje w postaci żywoczerwonej krwi w stolcu, a w przypadku krwawień przewlekłych stolce są smoliste.

Uchyłek Meckela należy odróżnić od:

  • ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego
  • choroby wrzodowej
  • choroby zapalnej jelit

Leczenie polega na operacyjnym usunięciu uchyłku, a następnie zaszyciu ubytku w ścianie jelita.


choroby układu pokarmowego leczenie uchyłku Meckela objawy uchyłku Meckela Uchyłek Meckela diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach