45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trombocytopenia

Skutkiem zbyt małej liczby płytek krwi może być tak zwana trombocytopenia, czyli inaczej małopłytkowości. Taki rodzaj schorzenia może prowadzić między innymi do anemii.

Przyczyny trombocytopenii
Za trombocytopenie może być odpowiedzialne wiele czynników. Wielokrotnie pojawia się w wyniku zahamowania produkcji płytek krwi w szpiku kostnym. Dlatego też schorzenie to można zaobserwować u chorujących na różne typy nowotworów krwi, szpiku oraz układu odpornościowego.

Na małopłytkowość cierpią także osoby doświadczające niedoboru witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Do zatrzymania płytek krwi przyczynia się także nadmiernie powiększona śledziona. W efekcie również dochodzi do małopłytkowości. Kolejną przyczyną tej choroby może być niszczenie płytek krwi w wyniku krwotoków, krwawień oraz chorób autoimmunologicznych.

Trombocytopenia - wizyta u lekarza
W trakcie wizyty w gabinecie pacjent powinien bardzo dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Objawem trombocytopenii mogą być częste krwawienia z dziąseł i nosa, nietypowo długie krwawienia po skaleczeniach oraz krew pojawiająca się kale i moczu. Lekarz podejrzewający małopłytkowość z pewnością zapyta pacjenta o: zażywane w ostatnim czasie leki, stosowaną dietę czy problemy z krwawieniami. Zleci również badanie morfologiczne, by sprawdzić poziom płytek krwi.

Leczenie trombocytopenii
Obniżenie poziomu płytek krwi nie zawsze wymaga leczenia. Za przykład posłużyć mogą pacjentki w ciąży, którym w tym okresie towarzyszy niegroźna małopłytkowość. Gdy mowa o innych przypadkach to leczenie zależne jest przeważnie od przyczyny. Jeżeli trombocytopenia jest wywołana niewłaściwą dietą, to lekarz zaleca zmianę tej ostatniej. W celu uregulowania zaburzeń stosuje się również dodatkowe uzupełnienie brakujących substancji. W niektórych sytuacjach konieczne jest przetoczenie krwi, a nawet wycięcie śledziony.

Trombocytopenia nie jest chorobą groźną. Jednak w sytuacji, gdy jest nieleczona, może prowadzić do zaburzeń krzepliwości krwi. Warto odwiedzić lekarza, by przede wszystkim poznać przyczynę tej dolegliwości.


choroby układu krążenia Trombocytopenia objawy przyczyny trombocytopenii Trombocytopenia leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach