45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry w okresie dorastania. Wielu młodych ludzi boryka się z tym problemem w mniejszym, bądź większym stopniu. Schorzenie to w znaczny sposób niszczy naszą estetykę skóry.

Do rozwoju trądziku dochodzi, gdy mieszki włosowe w skórze zostają zablokowane przez naturalny olej, określany jako sebum, który wytwarza skóra i martwe komórki skóry. Każdy pęcherzyk połączony jest z gruczołem łojowym i znajduje się pod powierzchnią skóry. Takie gruczoły pełnią funkcję produkcji sebum, by cera była gładka i delikatna. W normalnych warunkach wydzielina łojowa przemieszcza się w górę i przechodzi przez małe otwory (pory) na powierzchnię skóry. W sytuacji, gdy ciało produkuje zbyt dużą ilość sebum i jeśli martwe komórki zostają uwiezione pod skórą w porach, to dochodzi do powstawania wyprysków. Tworzą się wtedy białe i czarne zaskórniki.

Jeśli masz trądzik łagodny, bądź umiarkowany, to możesz mieć tłustą skórę, białe i czarne zaskórniki na twarzy, placach i klatce piersiowej. Większość pojawiających się wyprysków nie powinna być spowodowana przez inne przyczyny jak tłustość skóry. Czasem jednak może dojść do zapalenia, przez co krosty i grudki mogą być bardzo bolesne, co prowadzi między innymi do uczucia gorąca pod skórą.

Przyczyny powstawania młodzieńczego trądziku:
Błędnie się uważa, że trądzik jest spowodowany złą dietą, czy złą higieną. W okresie dojrzewania zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet dochodzi do produkcji większej ilości męskiego hormonu - testosteronu. Taki przyrost jest odpowiedzialny za zwiększoną produkcję sebum w skórze, czego skutkiem jest powstawanie tłustych plam. Uważa się, że jest to jeden z głównych powodów tworzenia się trądziku u nastolatków. Jeśli masz trądzik, to niekoniecznie oznacza to, że masz nienaturalnie wysoki poziom testosteronu. Jest bardziej prawdopodobne, że masz umiarkowany poziom tego hormonu, ale odczuwasz wrażliwość na działanie STI (sexually transmitted infection).

Jeśli jesteś płci żeńskiej, to trądzik może być u ciebie wynikiem zmian hormonalnych, do których dochodzi podczas cyklu miesiączkowego lub bycia w ciąży. Czasami trądzik może być dziedziczny. W związku z tym, gdy oboje z twoich rodziców miało trądzik, to jest bardzo prawdopodobne, że również będziesz cierpieć na tę dolegliwość. Inne mniej powszechne przyczyny powstawania trądziku, to:

  • cierpienie na zespół policystycznych jajników oraz zespół Cushinga,
  • używanie złych produktów kosmetycznych, nieodpowiednich do własnej skóry, na przykład kremów nawilżających do tłustej cery,
  • używanie złych leków, takich jak kremy sterydowe oraz maści, które wykorzystywane są do leczenia egzemy, a
  • niektóre nawet do leczenia objawów padaczki.

Leczenie trądziku:
Przeważnie trądzik leczy się za pomocą odpowiednich kremów, toników, peelingów i maści. Czasami, jednak gdy takie zabiegi okazują się nieskuteczne i dochodzi do jego nasilenia, to należy skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w dermatologii lub jeśli nie jest się pewnym swojego schorzenia, to należy udać się do farmaceuty i z nim porozmawiać.


choroby skóry jak leczyć trądzik Trądzik młodzieńczy przyczyny Trądzik młodzieńczy metody leczenia
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach