45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Toksoplazmoza

Trudno zapobiec zarażeniom pierwotniakiem Toxoplasma gondii, ponieważ ten rodzaj pasożyta jest bardzo rozpowszechniony, a przewlekłe zarażenia często nie wykazują żadnych objawów. Kobiety ciężarne powinny ograniczyć kontakt ze zwierzętami, które to mogą być nosicielami pasożyta, nie jeść surowego mięsa oraz nie pić niepasteryzowanego mleka, a także przestrzegać zasady higieny osobistej.

Rozróżnia się toksoplazmozę węzłową, uogólnioną i gałki ocznej.

Toksoplazmoza węzłowa: dochodzi w niej do powiększenia węzłów chłonnych (jednego, kilku lub całych grup: szyjne, przeduszne, zauszne, karkowe, pachowe, pachwinowe, śródpiersia, krezki i pozaotrzewnowe). Zajęciu węzłów chłonnych krezki towarzyszą objawy takie jak bóle brzucha podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego. Przeważnie w trakcie powiększenia węzłów chłonnych pojawiają się także bóle głowy, bóle gardła, bóle mięśniowe i bóle stawowe, coraz większe osłabienie i bardzo złe samopoczucie. Niekiedy dochodzi do tego wysypka skórna, nieżyt żołądkowo - jelitowy, niedowład kończyn (na skutek przejścia zarażenia z węzłów do ośrodkowego układu nerwowego), zajęcie nerwów czaszkowych, drgawki, różne zaburzenia psychiczne(apatia, dekoncentracja, otępienie).

Toksoplazmoza uogólniona spowodowana zajęciem przez Toxoplasma gondii ośrodkowego układu nerwowego objawia się jak zapalenie mózgu: bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi, oczopląsem, apatią. Inne objawy zależą od lokalizacji Toxoplasma gondii w mózgu. Uogólniona toksoplazmoza może też objawiać się jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego.

Toksoplazmoza oczna: jej objawy to zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, ból oczu, światłowstręt i łzawienie. Dochodzi do zapalenia siatkówki i naczyniówki. Toksoplazmoza gałki ocznej jest przewlekła i nawrotowa.

Leczenie: przeprowadza je jedynie lekarz. To trudny proces, ponieważ pierwotniak Toxoplasma gondii wytwarza odporne na leki cysty. Leki znane do tej pory, mimo iż są skuteczne, są też bardzo toksyczne, w związku z czym nie można ich powszechnie używać. Amerykańscy naukowcy starają się przełamać mechanizmy obronne tego pasożyta. Do tej pory powiodło im się ustalenie sekwencji białek, które jeśli zostaną zablokowane, nie będą w stanie stworzyć cyst pasożyta. Trwają prace nad substancją, dzięki której możliwe by było zmuszenie pierwotniaka do przekształcenia się w formę nieodporną na znane leki i działanie układu odpornościowego.

Rozpoznanie: możliwe dzięki dodatnim odczynom serologicznym, próbie immunofluorescencyjnej lub próbie barwnej.


choroby zakaźne Toksoplazmoza objawy przyczyny toksoplazmozy badania w kierunku toksoplazmozy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach