45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Stulejka

Istnieją różne postacie stulejek. Napletek może być długi, zwisający albo też krótki, przylegający do żołędzi i zbliznowaciały. Otwór napletka w niektórych przypadkach jest tak zwężony, że trudno wprowadzić cienki zgłębnik, pacjent zaś ma spore trudności, aby kroplami oddać mocz.

Przy długim luźnym napletku tworzącym jak gdyby ryjek, dochodzi w niektórych przypadkach podczas oddawania moczu do torbielowatego rozdęcia worka napletkowęgo. Przyczyną jego powstawania jest zatrzymanie się moczu pomiędzy żołędzia a wewnętrzną blaszką napletka.

Ryzyko zachorowania

W przypadku noworodka i niemowlęcia zwężenie napletka stanowi normalne zjawisko. Jego część jest „sklejona” z żołędzia. W drugim lub trzecim roku życia dziecka udaje się zwykle łatwo go ściągnąć.

U dorosłych mężczyzn stulejka przeważnie jest związana również z nieprawidłową higieną osobistą, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka, które gojąc się przez bliznowacenie powodują całkowitą nieodprowadzalność napletka. Stan taki w dużym stopniu może utrudniać stosunki płciowe, a także wytrysk nasienia, oraz w przypadku gdy przez dłuższy czas nie zostanie podjęte leczenie chirurgiczne może przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Rozpoznanie stulejki nie jest trudne. Taki rodzaj dolegliwości powinno się usuwać stosunkowo wcześnie, ponieważ w okresie dojrzałości płciowej stanowi przeszkodę i niebezpieczeństwo w czynnościach płciowych. U osób w podeszłym wieku stulejka może być przyczyną zwiększonego ryzyka rozwoju raka.


choroby układu rozrodczego stulejka zabieg chirurgiczny stulejka a stosunki płciowe Stulejka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach