40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Skręcenie stawu

Skręcenie stawu skokowego określane także jako skręcenie kostki to najczęściej występujące skręcenie układu kostno-stawowego.

Skręcenie stawu może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, ale w szczególności dotyczy ludzi młodych, bardzo aktywnych fizycznie, którzy narażeni są na duże obciążenia. Leczenie takiego urazu trwa przeważnie od trzech do sześciu tygodni. Poważniejsze przypadki mogą jednak wymagać dłuższego leczenia.

Zbyt duża aktywność fizyczna?

Za taki uraz odpowiedzialna jest przede wszystkim zbyt duża aktywność fizyczna, powodująca duże obciążenia. Oczywiście skręcić staw możemy podczas wypadku. Jednak są czynniki sprzyjające temu uszkodzeniu.

Zaliczyć do nich możemy otyłość, złe dobrane obuwie, w szczególności na wysokim obcasie, uprawianie sportów ekstremalnych takich jak jazda na deskorolce, czy łyżwach.

Uciążliwy ból w kostce

Objawy skręconego stawu są bardzo łatwe do rozpoznania. Przede wszystkim pojawia się zaczerwienienie i opuchnięcie wokół kostki. Towarzyszy temu uciążliwy ból. Nie będziemy w stanie chodzić ani ruszyć stopą, a przede wszystkim zauważymy nienaturalne ułożenie stopy względem podłoża.

Dbaj o swoje stopy!

W celu zapobiegania takim urazom należy przede wszystkim stosować odpowiednie obuwie podczas uprawiania sportów. Dotyczy to w szczególności osoby uprawiające sporty typu lekkoatletyka, siatkówka czy koszykówka.

Warto również umiejętnie przeprowadzać swoje treningi i nie przeforsowywać nóg. Jeśli natomiast dojdzie do kontuzji, należy przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze zazwyczaj w takich sytuacjach noga jest unieruchomiona gipsem, jeśli natomiast tego gipsu nie ma, lub zostanie już ściągnięty, nie należy obciążać nogi. Wskazane jest korzystanie z kuli. Zaraz po skręceniu kostki należy ją ochłodzić. Okłady powinno się robić przez pierwsze 24 godziny z dużą częstotliwością. Uśmierzy to ból.

Aby uniknąć skręcenia stawu, należy umiejętnie korzystać ze sportu. Jak wiadomo sport to zdrowie, ale czasami powoduje poważne kontuzje.

Czasami nawet kontuzje mogą wykluczyć z uprawiania w dalszym ciągu sportu. Dlatego, jeśli będziemy wiedzieć, jak uprawiać sport, aby naprawdę przyniósł na pożądane efekty i nie będziemy mieć żadnej niespodziewanej i przykrej sytuacji, w której dojdzie do kontuzji, to naprawdę to staropolskie przysłowie stanie się prawdziwe.Choroby układu kostnego Skręcenie stawu pierwsza pomoc Skręcenie stawu leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach