44 772 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Sercowy zespół X

Sercowy zespół X nie jest powszechnie znaną chorobą, mimo że cierpi na nią nawet co piąty pacjent, u którego występują objawy dławicy piersiowej. Sercowy zespół X jest chorobą postaci wieńcowej, na którą znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni.

Czym jest sercowy zespół X?
Nie do końca wiadomo co jest przyczyną tej choroby. A to, co wiadomo nie jest też w 100% pewne, dlatego nazwana jest zespołem X. Sercowy zespół X stanowi jedną z postaci choroby niedokrwiennej serca, które zaliczyć można do zespołów wieńcowych. Zespół X ma charakterystyczny obraz kliniczny, a dokładnie chodzi o badanie koronarografii, której wyniki pomimo tego, że choroba atakuje tętnice wieńcową, są prawidłowe. Sama choroba objawia się dławicami klatki piersiowej.

W celu zdiagnozowania tej choroby należy wykonać specjalne próby wysiłkowe, które przyniosą wynik dodatni. Oznacza to, że obniżone zostały odcinki ST w elektrokardiogramie, czyli po prostu EKG. Sercowemu zespołowi X bardzo często towarzyszą inne choroby, ale mimo tego nadal zastanawiający jest fakt, dlaczego objawy występują pomimo tego, że tętnice wieńcowe są prawidłowe. Odpowiedzialne za ten stan może być upośledzenie mikrokrążenia wieńcowego. Specyficzna dla tej choroby jest nadmierna wrażliwość na ból, a najczęściej diagnozuje się ją u osób, które cierpią również na zaburzenia psychiczne. Takie choroby na tle psychicznym, mogą w dużej mierze przyczyniać się do nasilania się objawów.

Rozpoznanie
W celu prawidłowego rozpoznania tej choroby należy najpierw poprzez przeprowadzenie specjalnych badań, wykluczyć inne choroby takie jak miażdżyca czy inne choroby, do których objawów zalicza się nadmierny ból w klatce piersiowej. Gdy już wykluczy się inne choroby, należy przeprowadzić koronarografię, czyli badanie tętnic wieńcowych. Choroba trwać może nawet kilka lat i w dużym stopniu utrudnia życie pacjenta. Objawy i bóle są bardzo uporczywe, choć samo rokowanie jest zazwyczaj bardzo dobre. Choroba praktycznie nie prowadzi do zawałów czy niewydolności serca.

Leczenie
Leczenie opiera się przede wszystkim na zmniejszeniu objawów, czyli mowa tu głównie o bólu w klatce piersiowej. W tym celu stosuje się takie preparaty jak azotany czy brokery kanałów wapniowych. Dodatkowo, podawane są lekarstwa antydepresyjne, ponieważ zespół X może nasilać się przy występowaniu innych chorób, również tych na tle psychicznym. Dlatego, aby nie doprowadziła ona do depresji lub pogorszenia nastroju, podawane są właśnie również lekarstwa antydepresyjne.choroby serca rzadko spotykane choroby serca Sercowy zespół X leczenie Sercowy zespół X diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 772 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach