44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Serce sportowca

Mianem serca sportowca określa się chorobę polegającą na niekorzystnej zmianie budowy serca. Odpowiedzialny za nią jest długotrwały i nadmierny wysiłek fizyczny. Serce sportowca jest to potoczne określenie fizjologicznych zmian sercowych. Cierpią na nie głównie biegacze długodystansowi, kolarze, triathloniści, oraz inni sportowcy, którzy uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe.

W wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lewa komora serca rośnie. Wraz ze wzrostem lewej komory, następuje wzrost masy serca, przez co maleje jej pojemność. W wyniku przerostu i wzmożonego napięcia akcja serca zwalnia. Przez te niekorzystne zmiany, lewa komora serca nie jest zaopatrywana w odpowiednią liczbę krwi, co przy długotrwałym wysiłku fizycznym jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Sport to nie zawsze zdrowie
Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna, której towarzyszy odpowiednia dieta stanowi najlepszy sposób na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego zdrowia. Umiarkowany wysiłek fizyczny, bardzo korzystnie oddziałuje na ludzkie serce, które dzięki temu, staje się bardziej wytrzymałe oraz silniejsze.

Logicznie myśląc, sportowcy, zwłaszcza ci profesjonalni, powinni mieć o wiele lepsze zdrowie od przeciętnego człowieka. Mimo wszystko, gdy dochodzi do śmierci sportowca z powodów zdrowotnych, społeczeństwo doznaje szoku. Tak było w przypadku Reggiego Lewisa - koszykarza Boston Celtics, który w 1993 roku zmarł podczas meczu. Według sekcji przyczyną zgonu było znacznie powiększenie serca.

Przerost lewej komory serca stanowi najczęstszą przyczynę nagłych zgonów u sportowców do 20. roku życia. W przypadku większości sportowców wytrzymałościowych przerost serca nie jest niczym nowym. Jednak gdy taki stan wystąpi u przeciętnego człowieka, który ze sportem nie ma za wiele wspólnego, wtedy może mówić o pewnej patologii.

Jak zawsze najlepszy jest “złoty środek”. Tak samo jest w sporcie, ponieważ gdy całkowicie zaniedbamy nasz organizm poprzez brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, wtedy będziemy cierpieć na otyłość, kłopoty z nadciśnieniem, cukrzycę lub podwyższony cholesterol. Takie problemy nie są ani lepsze, ani gorsze od przerośniętej komory serca. Należy o tym pamiętać.

Jak maksymalizować bezpieczeństwo przy sercu sportowca?
Jedną z najważniejszych czynności jest przeprowadzenie dokładnego badania EKG. Równie skutecznym, lecz drogim badaniem profilaktycznym jest USG serca. W sytuacji, gdy uprawiamy zawodowy sport, bardzo ważne jest, mieć w razie kłopotów natychmiastową i odpowiednią opiekę.

Przykładowo, na boisku piłkarskim powinien być dostępny defibrylator, by w każdej chwili móc przywrócić prawidłową akcję serca. W takich chwilach, dla sportowca, każda sekunda ma znaczenie. Bardzo często profesjonalni sportowcy, unikają dokładnych badań, bojąc się, że każdy zły wynik, może przekreślić ich dalszą karierę sportową. Znajdując się na miejscu takiego sportowca, warto zadać sobie pytanie, czy mając przed sobą co najmniej dwa razy więcej lat życia, warto je ryzykować dla kilku lat uprawiania zawodowego sportu?

Amatorski sport nie jest dużym zagrożeniem dla serca, wręcz przeciwnie, naszą umiarkowaną aktywnością fizyczną, przedłużamy jego pracę. Dlatego też nigdy nie jest za późno na odpowiedni wysiłek fizyczny. Ludzie w średnim i starszym wieku powinni także o tym pamiętać, ponieważ ci, którzy poddają swój organizm wysiłkowi, mają lepsze wyniki wydolnościowe, niż ich dużo młodsi znajomi, którzy stronią od takiej aktywności. Serce sportowca, które daje pozytywne skojarzenia w rzeczywistości stanowi niebezpieczną chorobę, która dotyka wąską grupę ludzi. Staje się ona niebezpieczna w momencie, gdy jest lekceważona lub przeoczona, jednak większość sportowców narażonych na tę wadę, kontroluję ją. Należy pamiętać, że serce sportowca nie oznacza końca kariery zawodowej.


choroby serca Serce sportowca konsekwencje Serce sportowca leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach