44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

SARS

Przyczyną SARS stanowi najprawdopodobniej niewystępujący do tej pory u ludzi wirus z rodziny Coronaviridae, nazwany wirusem SARS (SARS-CoV). Jest on odlegle spokrewniony ze znanymi dotychczas koronawirusami (50-60% podobieństwa sekwencji nukleotydów genomowego RNA), niektóre z nich wywołują około 30% zachorowań na infekcyjny nieżyt nosa i łagodne zapalenie górnych dróg oddechowych u ludzi.

Zakażenie odbywa się drogą kropelkową, poprzez kontakt z osobą chorą - kichającą i kaszlącą. Wirus ten potrafi szybować w powietrzu na odległość ok. 1 metra. (Wirusy grypy i przeziębienia szybują na odległość kilku lub nawet kilkunastu metrów). Jest wielce prawdopodobne, że ten wirus zakaża także drogą „brudnych rąk″, ponieważ w temperaturze pokojowej potrafi przetrwać na powierzchniach przedmiotów i sprzętów do 48 godzin. Mimo wszystko jest podatny na powszechnie stosowane środki odkażające.

Objawy

Wstępnie pojawia się gorączka powyżej 38 stopni C, której czasem towarzyszą dreszcze. Do tego dochodzić mogą objawy takie jak ból głowy, poczucie choroby i bóle mięśni. W pierwszym okresie choroby objawy ze strony układu oddechowego są słabo zaznaczone. Nie jest także dla niej typowa gorączka oraz objawy ze strony układu nerwowego i przewodu pokarmowego, choć czasami na początku tej choroby obserwowano niewielką biegunkę. Po 3-7 dni objawy ze strony dolnych dróg oddechowych przybierają na sile w postaci suchego kaszlu i duszności, której może towarzyszyć spadek wysycenia krwi tlenem. W 10-20% przypadków zaburzenia oddychania są tak poważne, że wymagają intubacji i wspomaganego oddychania.

Leczenie

Na chwilę obecną brak jest badań z grupą kontrolną w celu oceny skuteczności różnych metod leczenia. Większości chorym podawano empirycznie antybiotyki zalecane w leczeniu pozaszpitalnym zapalenia płuc z uwzględnieniem także drobnoustrojów nietypowych. Niektórym pacjentom podawano również rybawirynę dożylnie oraz glikokortykosteroidy (doustnie lub pozajelitowo). W razie potrzeby należy podawać tlen do oddychania lub zastosować wentylację mechaniczną oraz prowadzić odpowiednie leczenie objawowe.choroby zakaźne ciężki ostry zespół oddechowy objawy SARS objawy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach