40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy należy do grupy około 200 różnych typów raka rozwijającego się w rejonie szyjki macicy, tej części macicy w kształcie stożka, która łączy górną część macicy (trzon macicy) z pochwą. Ten rodzaj raka rozwija się, w sytuacji, gdy uszkodzone komórki nabłonka zakażone wirusem HPV zaczynają się dzielić bez kontroli.

Takie rodzaje komórek mogą się gromadzić w jednym miejscu, tworząc guz. W przypadku guzów łagodnych nie dochodzi do nacieków i przeważnie są nieszkodliwe. Jednak guzy złośliwe takie jak rak mogą naciekać okoliczne tkanki i stwarzać realne zagrożenie dla życia.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zmian przed nowotworowych i raka szyjki macicy jest:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,

  • częsta zmiana partnerów seksualnych,

  • współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek,

  • niski poziom higieny osobistej,

  • niski poziom wykształcenia i nieprzywiązywanie wagi do dbania o własne zdrowie.

Kolejny istotny czynnik ryzyka stanowi palenie papierosów i jednoczesne stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a także niedobór witaminy A (retinoidów), która jest bardzo ważna prawidłowym dojrzewaniu i różnicowaniu się komórek rezerwowych w fizjologicznym stanie, jakim jest proces płasko nabłonkowej metaplazji.

We wczesnym okresie brak jakichkolwiek dolegliwości. Później wystąpić mogą tzw. krwawienia kontaktowe, czyli w czasie lub po stosunku seksualnym. Bóle pojawiają się najczęściej wtedy, gdy zajęte są już sąsiednie narządy.


nowotwory rak szyjki macicy leczenie profilaktyka raka macicy zapobieganie nowotworom szyjki macicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach