45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rak sromu i pochwy

Objawy tego rodzaju nowotworu są głównie: niegojące się owrzodzenie lub brodawkowate guzki na skórze sromu, utrzymujący się świąd, zaczerwienienie lub zgrubienie skóry tej okolicy oraz zmieniające wygląd znamię.

Takie zmiany zazwyczaj są podobne do tych przy kłykcinach kończystych. Odróżnić je można jedynie poprzez wykonanie biopsji. Zmiany przedrukowe lub nowotwory złośliwe we wczesnym stadium rozwoju określa się mianem śródnabłonkowej neoplazji sromu. Trzeba ją leczyć, nim zdąży zająć okoliczne tkanki i obrać formę inwazyjną.

Rak sromu i pochwy jest rzadkim schorzeniem i stanowi tylko kilka procent wszystkich ginekologicznych nowotworów złośliwych. Ryzyko jego wystąpienia jest większe w przypadku kobiet po 70 roku życia.

Przyczyny

W znacznym stopniu nieznane. Przypuszczalnie pewną rolę w patogenezie odgrywają wirusy z grupy Papilloma.

Możliwe następstwa i powikłania

Krwawienia i bóle. W sytuacji, gdy guz wyrasta na zewnątrz, siedzenie i chodzenie może być utrudnione. Ten rodzaj raka rośnie powoli, a jego przerzuty drogą naczyń chłonnych pojawiają się stosunkowo późno. W związku z tym, gdy rozpozna się go stosunkowo wcześnie, to istnieją duże szanse na jego całkowite wyleczenie. Natomiast rak pochwy rośnie szybko, wcześnie pojawiają się przerzuty.

Zapobieganie

Regularne badania profilaktyczne.

Kiedy do lekarza?

Natychmiast w razie zauważenia zmian skórnych o charakterze zaczerwienienia, niewyjaśnionych ran lub otarć.


Choroby kobiece Rak sromu i pochwy objawy nowotwory kobiece Rak sromu i pochwy leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach