44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Rak mózgu

Rak należy do chorób, z którymi obecny świat nie jest w stanie jeszcze do końca sobie poradzić. Istnieje wiele metod leczenia i mimo że nie zawsze taka diagnoza oznacza najgorsze, to kojarzy się z wyjściem bez sytuacji i bezsilnością. Chory jest w gorszej sytuacji w sytuacji, gdy nowotwór jest złośliwy.

Rak mózgu to nowotwór, na który zachorować może zarówno dziecko, jak i dorosła osoba i nie ma stałego tempa, w jakim postępuje. Rozróżnia się go na pierwotny oraz wtórny, przy czym w przypadku tego pierwszego wytwarza się on bezpośrednio z narządu, jakim jest nasz mózg, natomiast ten drugi jest wynikiem przerzutów z innych organów np. piersi. Pomimo szczęścia chorego, w sytuacji gdy guz okazuje się nie być złośliwym, choroba ta stwarza takie samo zagrożenia dlatego, że chora tkanka, która rozrasta się i zajmuje mózg, uciska na inne tkanki, powodując ich niszczenie. Usuwanie guzów to bardzo indywidualna kwestia, dlatego że każda osoba, która przechodzi tę chorobę ma inaczej umiejscowiony guz i cały kłopot polega na jak najmniej inwazyjnym usunięciu go. W przypadku dorosłych występują dwa rodzaje guzów i są nimi oponiaki oraz glejaki. Pierwsze występują rzadziej.

Przyczyny występowania raka mózgu

Przyczyna tej choroby nie jest znana. Są to tak zwane nowotwory OUN, czyli nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Zostały jednak sklasyfikowane poszczególne rodzaje czynników, które mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na ich powstawanie. Do pierwszych czynników zalicza się chemiczne, które dostarczone do organizmu człowieka mogą wywołać prawdziwe spustoszenie, zaliczamy do nich: pestycydy używane do wytwórstwa warzyw i owoców, herbicydy, które pomagają walczyć z chwastami rosnącymi wraz z uprawami, substancje zawarte w spalinach samochodowych. Kolejne substancje szkodliwe to niektóre lekarstwa, azbest, olej mineralny, wdychane opary z sadzy i smoły, lecz trzeba dodać, że tylko odpowiednie dawki, stężenie oraz czas reakcji mają negatywny wpływ na człowieka. Nie trzeba dodawać, że najpopularniejszą substancją chemiczną powodująca nowotwór jest dym papierosowy.

Drugim czynnik stanowi czynnik fizyczny i mowa jest o szkodliwym promieniowaniu występującym na przykład podczas RTG, czyli ukazywanie obrazu dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu. Powoduje to uszkadzanie DNA komórek.
Trzeci czynnik ma podłoże biologiczne i odpowiedzialne są za to wirusy oraz różnego rodzaju drobnoustroje. Powszechny jest fakt taki, że wiek jest istotnym determinantem, im starsza osoba, tym ryzyko wzrasta i co ciekawe, mężczyźni są częściej narażeni na zachorowania.

Obarczanie winą swoich przodków nie ma większego sensu, ponieważ bardzo mały odsetek ludzi dziedziczy chorobę po rodzicach czy dziadkach. Potrzebne jest do tego zmutowanie konkretnego genu. Obecnie tylko około 5% chorych, odpowiedziało pozytywnie na obecność raka w swojej rodzinie.
Sposoby leczenia raka mózgu

W celu dokładnej diagnozy konieczne jest wykonanie kompletu badań, takich jak prześwietlenie czaszki, skan mózgu, tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny. Zależnie od tego, w jakim stanie znajduje się pacjent, stosuje się chemioterapię, radioterapię lub leczenie operacyjne (chirurgiczne). W przypadku gdy lekarz decyduje się operacyjnie pomóc choremu, zostaje wycinany guz i wszystkie chore tkanki. Jest to niesamowicie trudna operacja, ponieważ dotyczy najważniejszego organu człowieka i bardzo łatwo o błąd lub uszkodzenia. W trakcie takiej operacji z wycinka zostaje pobrana próbka, gdzie w pracowni patologicznej zostaje rozpoznany rodzaj nowotworu.
Radioterapia jest najbardziej skuteczną metodą, która nie jest inwazyjna tak jak w przypadku operacji. Stosuje się ją już po zabiegu chirurgicznym lub kiedy taki zabieg jest niemożliwy do zrealizowania. Chemioterapia wykazuje się skutecznością, kiedy dany rodzaj nowotworu jest wrażliwy na podawane leki.

Statystycznie, rak mózgu ma szansę wystąpić u 5 osób na 100 tysięcy zbadanych. Niestety, jest to choroba śmiertelna.


nowotwory nowotwory mózgu czym jest rak mózgu leczenie raka mózgu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach